2016.05.20

Sherlock Holmes a Madárbarát kertben III. – LÁBNYOMOK NYOMÁBAN

Cikksorozatunk harmadik részében a szó szoros értelmében nyomozni fogunk. Nyomcsapdákat készítve tesszük láthatóvá a láthatatlant a kertben, a tornácon és az ablakban.

 

Nyomkeresés a városban

Bár Sherlock Holmes csak egy kitalált regényfigura, Sir Arthur Conan Doyle történetei skót nyomozójának neve és alakja napjainkra összeforrt az aprólékos megfigyelés és következtetés művészetével. Amennyiben Mr. Holmes ellátogatna a Madárbarát kertbe, és ott a mostanihoz hasonló trükkös eszközöket is igénybe venne, bizony rengeteg elgondolkodtató, nemegyszer meghökkentő jelenséggel találkozhatna (a cikksorozat első része itt >>, a második pedig itt olvasható >>).

 

Hogyan készítsük el?

A nyomcsapda lényege a száraz, konyhai szitával megtisztított, szürke folyami homok (a cikkben látható anyag a főváros XVII. kerületi Merzse-mocsárhoz vezető földutakról származik).




A homok nyomcsapdázás kellékei: vödör a tartalék homok tárolására, széles

műanyag tálca (virágalátét) a szitáláshoz, Tesco-s zsírfogó a homok

szitálásához és szintén itt beszerzett kislapát kefével

(Fotó: Orbán Zoltán).

 

A nyomcsapda elkészítése, frissítése rendkívül egyszerű: a homokot a lapátból szórjuk a tálca fölé tartott fémszita fölé, majd a megtisztított anyagot öntsük vissza a kiürült lapátba, végül ezzel – mintha porcukrot szórnánk a sütire – terítsük a kívánt helyre. A trükk az, hogy a kevesebb jobb – a homok akkor működik a legjobban, ha a mélysége csak 1-2 mm, mert ekkor kapjuk a legélesebb körvonalú lenyomatokat.