2014.09.28

A pókoktól ellesett trükk oldhatja meg a madarak ablaknak ütközés problémáját

Éves szinten akár 1 milliárdra is becsülhető azoknak a madaraknak a száma, melyek üvegfelületnek csapódva pusztulnak el világszerte. Így az ablaknak ütközés az egyik legjelentősebb civilizációs veszélyforrás, ami különösen a kis és közepes termetű vonuló és kóborló madárfajokat érinti.




Arról nem is beszélve, hogy ez a jelenség a mindennapok embere, a városi lakosság számára is a leginkább érzékelhető madárpusztító hatás, ami a környezettudatosság emelkedésének köszönhetően rengeteg konfliktust okoz a tervezőkkel, az épülettulajdonosokkal és a munkáltatókkal szemben.




Ablaknak ütközött balkáni gerle tollpúderlenyomata az üvegen.

7 fotó - katt a képre (Fotók: Orbán Zoltán).













 

Ráadásul az okozott természet- és állatvédelmi probléma, valamint a társadalmi feszültség jelentősen és ugrásszerűen emelkedik is, mivel energiatakarékossági, ergonómiai és esztétikai okok miatt egyre több az üvegfalú épület, illetve nő az ablakok mérete és száma is. Ezért óriási az igény olyan módszer kidolgozására, amivel az eddig általánosan használt ragadozómadár sziluetteknél jobb hatásfokkal lehet távol tartani a madarakat a számukra érzékelhetetlen, halálos üvegakadályoktól.  

 

A pókok hasonló gonddal szembesültek

A hálószövő, különösen a nagyméretű, lapos hálófalat készítő pókok számára is nagy gondot jelent, hogy az ágak között repülő madarak elszakítják a hálókat. A több mint háromezer fajt számláló és világszerte elterjedt keresztespókfélék (Areneidae) fajainak pókfonala olyan speciális bevonattal rendelkezik, ami a madarak számára érzékelhető UV tartományban láthatóvá teszi a vékony szálakat és az ezekből készült hálót, így azok el is tudják kerülni ezeket. Az erdőben kirándulva mi azért gyalogolunk bele folyton a pókhálókba, mert számunkra ez a hullámhosszú fény nem látható.