Mesterséges molnárfecsketelepek
A fecske műfészkek és a fészekalapok esőtől védett, fedett épületrészeken, tehát a fecskék hagyományos költőhelyein segítik a füsti és a molnárfecskék fészkelését. Ezt azonban, különösen a csapatos költésre hajlamos molnárfecskék esetében, olyan mesterséges telepekkel is segíthetjük, melyeket nem esővédett fal- és kerítésszakaszokra, udvarokra, kertekbe, borászatokba, lovardákba, látogatóközpontokba telepíthetünk, ahol jól alkalmazhatók a turizmusfejlesztésben is.
Egy-egy ilyen telep fontos látványossága, környezettudatosságunk hírvivője lehet a Madárbarát óvodában, Madárbarát iskolában, Madárbarát munkahelyen, nem is beszélve arról, hogy milyen érdekes vonzerő lehet a madárbarát településfejlesztés ökoturisztikai programjában. Azokon a közösségi helyszíneken pedig, ahol az épületeken fecske távoltartási eszközöket kellet alkalmazni, a fecskék számára a mesterséges telepekkel lehet a költőhelyet pótolni.
Műfészkek telepes kihelyezése
A fecsketelep kialakításának legegyszerűbb módja, ha a műfészkeket csoportosan helyezzük ki. Ennek alap megoldása, ha a fészkeket a fecskék hagyományos fészkelőhelyére, az eresz alá szereljük fel. Amenyiben azonban esővédő féltetőt is szerelünk föléjük, akkor nyílt falakon is vendégül láthatóak vagy a nem megfelelő helyekről ide áttelepíthetőek.
Esővédő féltetővel ellátott molnárfecske ...
... és füsti fecske műfészkek csoportosan kihelyezve ...
... raktárépület külső falára (Fotók: Orbán Zoltán).
Füstifecske-műfészkek telepesen kihelyezve Sormáson (Zala megye), ...
... ahol molnárfecskék költenek a falazással "befejezett" fészkekben
(Fotók: Darázsi Zsolt)
Molnárfecske-műfészektelep épületen
(Videó: Orbán Zoltán)
Lábazaton álló telepek
Míg a következő fejezetben bemutatott mobil fecsketelep egy oldalon kínál fészkelési lehetőséget a madarak számára, addig a lábazaton álló eszközön a fészkek nem csak egymás felett több sorban, de szimmetrikusan, a telep mindkét oldalán elhelyezkedhetnek. Fontos, hogy a telepnek akkora tartólábai legyenek, hogy a fészkek és fészekhelyek legalább 3, de inkább 4-5 méter magasságban legyenek.
Az fa lábazaton álló telepek elkészítése egyszerűbb (Fotó: Orbán Zoltán)
Tóth Bence Péter okleveles építészmérnök versenypályázatra benyújtott fecsketelepének
letölthető tervrajza, amit bárki szabadon megvalósíthat (a szerző elérhetősége is
megtalálható a témáról írt Madártávlat cikkben
[Madártávlat 2020. ősz, 16-19. o.])
"Fecskeház" típusú mesterséges telep (Videó: Orbán Zoltán)
Egy másik megoldást alkalmazott az STKH Hulladékkezelő Kft.2022 tavaszán ezzel a fecskelakótelepével >>
Mindkét műfészektelep-típus alkalmas az útban lévő fecskefészkek áttelepíthetésére az épületekről úgy, hogy a madarak ne veszítsék el a költőhelyüket, és évről évre visszatérhessenek.
Mobil telep készítése
A mesterséges molnárfecsketelep a néhány fészek befogadására alkalmas fészekalapok nagyobb, 1,5-2 m hosszú, esővédő féltetővel ellátott változata. Alap adatok:
- alap deszkalap 150-200 cm (hosszúság) x 20-25 cm (szélesség), ebből a drót fészekalap 15 cm;
- fészkek feletti vízszintes tetődeszka 150-200 cm x 15-17 cm;
- esővédő tető deszkalap 180-230 cm x 25-30 cm;
- fecskepelenka deszkalapja 170-220 cm x 20 cm.
Az időtállóság érdekében a ferde csapadékelvezető deszkatetőt érdemes bádoggal, kátránypapírral, nejlonfóliával vagy műpadlódarabbal szigetelni. Amennyiben fecskepelenkát is szeretnénk a telep alá szerelni, figyeljünk arra, hogy a tető olyan széles legyen, hogy a lecsorgó víz ne erre csöpögjön. Természetesen a fázisfotókon bemutatotthoz képest más eszközök és technikai megoldások is alkalmazhatók!
A deszka alapra ..
... sűrűn fogassuk fel a drótot, mert ennek kell majd megtartania
a fészkek súlyát. ...
... Csavarozzuk fel a fészektető deszka lapot tartó ...
... 'L' kötőelemeket (2-3 db-ot), ...
... majd a tető deszkát. ...
... Döntsük neki a hát- és a tetőlapnak...
... az esővédő féltetőt, ...
... majd mindkét laphoz ...
... fogassuk is oda. ...
... Ha fecskepelenkát is szeretnénk a telepre, fektessük a tetejére, ...
... fogassuk fel a tetőnél erősebb 'L' ...
... kötőelemeket (2-3 db-ot), ...
... majd csavarozzuk fel a fecskepelenka deszkalapot. ...
... Miután elkészült a fecske telep váza, ...
... szereljük fel rá a tartó füleket. ...
... A víz elleni szigetelést adó műanyag fólia ...
... a rajzszeges rögzítést követően méretre ...
... vágható, ...
... végül nádszövet borítással is díszíthető. ...
... A madarak telepfoglalását segíti, ha egy-két mű fecskefészket is ...
... felcsavarozunk (Fotók: Orbán Zoltán)
A mobil fecsketelep előnye, hogy a rögzítő fülek segítségével könnyedén, változatos helyekre is felszerelhető az épületen, kertben vagy az udvaron. Kihelyezésnél itt is fontos szempont a kellő magasság, mivel a molnárfecske szeret magasabban, legalább 3 m-es (eresz alatti) magasságban fészkelni (az alábbiak ban bemutatott képek szemléltető jellegűek, melyeknél a kihelyezési magasság nem minden esetben felel meg az előbbi elvárásnak).
A mobil fecsketelep szinte bármilyen, kellő magasságú és stabil építményre
felszerelhető: falra és kerítésre, ...
... ablakrácsra, ...
... önálló oszloplábazatra (Fotók: Orbán Zoltán).
Mikor érdemes kihelyezni?
A fecskék évente kétszer költenek: az első április-májusban, a második június-júliusban kezdődik, de a szezon egészen szeptember-októberig is elhúzódhat. Ehhez igazodva a március végéig kihelyezett műfészkekben, fészekalapokon, mesterséges telepekben a legvalószínűbb a költés.
Telepítsünk sárgyűjtőhelyet is!
Ne felejtsük el, hogy sok helyen, különösen városi környezetben, a sár hiánya is korlátozhatja a fecskék megtelepedését, mert a madarak nem találnak fészeképítő anyagot. Ezért a mesterséges telepet érdemes egyszerűen kialakítható sárgyűjtőhelyek létesítésével együtt használni!
Tálcás sárgyűjtőhely fecskék számára (Fotó: Orbán Zoltán).
Fecskevédelmi eszközök beszerzése
Az MME boltjában fecske műfészkek is beszerezhetők itt >>
Védjük együtt a fecskéket!
Ha veszélyeztetett fecskefészkekről vagy -telepekről szerzünk tudomást, védett élőlények (növények és állatok), illetve ezek élőhelyeinek pusztítását tapasztaljunk vagy fennáll ennek gyanúja, kockázata stb., eljáró hatóságként a megyei kormányhivatalhoz és a területileg illetékes nemzetipark-igazgatósághoz fordulhatunk az alábbiak szerint:
- Bizonyító fotók készítése a ma már szinte mindenkinél ott lévő okostelefonnal.
- Néhány soros tájékoztató e-mail küldése a helyszín, időpont, cselekmény leírásával a megyei kormányhivatal Környezetvédelmi és Természetvédelmi Főosztályának, ennek hiányában a hivatal központi címére.
LEGGYORSABBAN ÚGY TALÁLJUK MEG A MEGYEI ILLETÉKES FŐOSZTÁLYT, HA A GOOGLE KERESŐBEN KERESÜNK RÁ A VÁROS ÉS A FŐOSZTÁLY NEVE SZERINT. PÉLDÁUL: BUDAPEST+KÖRNYEZETVÉDELMI ÉS TERMÉSZETVÉDELMI FŐOSZTÁLY.
A bejelentést másolatként érdemes a területileg illetékes nemzetipark-igazgatóság címére is eljuttatni.
A bejelentés megérkezéséről, majd a vizsgálat eredményéről a hatóság válasz e-maileket küld. - Amennyiben ilyen megerősítő visszajelzést nem kapunk vagy bármilyen okból azt gyanítjuk, hogy a bejelentésünk nem jut, nem jutott célba, továbbá ha a bejelentésünkre érkezett elutasító határozattal nem értünk egyet, csúcsszervéként a Pest Megyei Kormányhivatal Környezetvédelmi és Természetvédelmi Főosztályához fordulhatunk a fent leírt módon.
- Ha gyors, szinte azonnali intézkedés szükséges, akkor az írásos bejelentés előtt vagy azzal párhuzamosan hívjuk telefonon a területileg illetékes nemzetipark-igazgatóságot, és az őrszolgálatnak jelezve a problémát kérjük a segítségüket.
Ez a követendő eljárás bármely természetkárosítás észlelése, illetve ennek belátható veszélye, például költési időszakban végzett fa- és bokroskivágás, épületfelújítás, partifecske és gyurgyalag partfal megsemmisítés, fehérgólya-fészek leszakadása, madarak áramütése (különösen tömeges előfordulás), védett tőrösdarazsak elpusztítása stb. esetén is!
Ilyen esetekben a bejelentést azért nem tudja az MME megtenni, mert ha nem mi vagyunk a szemtanúk, akkor a hatóság munkáját sem tudjuk adatokkal, információkkal segíteni. Azaz, ha csak közvetítők lennénk, akkor ez a hivatalos vizsgálat lefolytatását, a szükséges intézkedések megtételét, az eredeti cél elérését is ellehetetlenítené. Ezért is hangsúlyozzuk annak fontosságát, hogy a hatósági bejelentést – a fentiekben részletezett módon – a problémát közvetlenül megtapasztaló szemtanú tegye meg. Köszönjük!
Amennyiben részletesebben is érdekli a lakótelepeken, a ház körül és a
kertben végezhető mindennapi gyakorlati madárvédelem, ajánljuk
figyelmébe a Madárbarátok nagykönyvét (bolt >>)
Önt is várja a Madárbarát kert program!
A Madárbarát kert program a különböző lakó- és munkahelyi környezethez alkalmazkodó madárvédelmi módszertani gyűjtemény. A programban való részvételhez nincs szükség különösebb madártani ismeretre, jártasságra, a regisztrációt követően megküldött Madárbarát Kert Kalendárium és a honlap minden szükséges információt tartalmaz. A különböző madárvédelmi eszközök és téli madáreleség pedig a kertészeti és barkácsüzletek mellett az MME boltjában is beszerezhető.
|
|
A Madárbarát kert program alprogramjainak külön elismerő táblája van, a képen a Madárbarát kerté és a Madárbarát panelé látható. Nagyításhoz katt a képekre (Fotók: Orbán Zoltán) |
A Madárbarát kert programnak 2019-ben már több mint 7.000 regisztrált tagja van országszerte, köztük ezernél is több óvoda és iskola. Legyen Ön is "hivatásos" madárbarát kertész, üdvözöljük a Madárbarát kert programban!
Az MME támogatása
Kérjük, ne felejtse, hogy az MME tagság mellett többféle támogatással és a személyi jövedelemadó 1%-ának felajánlásával is segítheti egyesületünk munkáját. Köszönjük!
Orbán Zoltán