2015.03.05

Idén korán kezdődik – megérkezett az első madár "ablaktámadási" eset bejelentése

Tavaszonként rendszeresen érkeznek bejelentések az MME munkatársaihoz olyan madarakról, amik órákon, akár napokon keresztül támadják saját tükörképüket autók fényezésén, szélvédőjében és külső visszapillantó tükreiben, illetve épületek ablakában.

 



A jelenség hátterében a madarak költési időszakának kezdetével felerősödő területféltő magatartás, és ezzel összefüggésben a civilizációs környezet "tükörképszennyező" hatása áll.

 

A hormonok a felelősek

Tavasszal a hosszabbodó nappalok hatására képződő hormonoktól szaporodási izgalomba kerülő hímek fészkelőhelyet keresnek maguknak és leendő párjuknak, majd énekléssel kijelölik ennek határait, miközben figyelve és fülelve keresik a rivális hímeket.

Ilyenkor a területét kijelölő madár  nem egy helyben üldögélve énekel, hanem a revírt körberepülve, rövidebb-hosszabb időre meg-megállva szó szerint körbeénekli a területét, amihez a lakott területek magaslati pontjai: fák és bokrok ágai, kerítés, ablakpárkány, parkoló autók különösen vonzó helyet kínálnak.

 

A civilizált világ "tükörképszennyezése"

Ha ennek a megfigyelő- és éneklőhelynek a közelében tükröződő ablak van, vagy éppen egy sötét színű, metálfényezésű járműről van szó, ahol a madár megláthatja a saját tükörképét, akkor elkezdődhet az akár napokig, naponta több órán át tartó harc a saját képmásával.




Környezetünk tele van tükröződő felületekkel (Fotó: Orbán Zoltán).