Hogyan kerülhetünk közelebb 2017 év madarához, a tengelichez? - trükkök az erkélyetetőről
A tengelic nem csak 2017 év madara, de tetszetős megjelenésének és hangjának köszönhetően az etetők egyik legkedveltebb, leginkább várt látogatója is. Cikkünkben azt mutatjuk be, miként lehet a tengeliccsapatokat az etetőre vonzani és ott akár centiméterekről megfigyelni.
ELSŐ LÉPÉS – LEGYEN TENGELIC AZ ETETŐN
Az etetési időszak utolsó harmada az etetőhelyek jelentős részén amúgy is a magevők faj- és egyedszámának növekedését hozhatja. Ez a jelenség különösen az etetés utolsó, márciusi heteiben figyelhető meg, amihez a hazánkon átvonuló, északra tartó magevők is hozzájárulnak. A kora tavasszal várható magevő dömping tehát már önmagában is növeli a tengelicek megjelenésének és jobb megfigyelhetőségének esélyét az etetőkön, amit az alábbi körülmények és trükkök tovább növelhetnek.
Erkélyen, ablakban etetők előnyben
Településeink azért különösen vonzóak az áttelelő tengeliccsapatok számára, mert az utcai fasorok, parkok és lakótelepek növényzete, mindenekelőtt a hatalmas platánok terített asztalt kínálnak számukra.
Egészen elképesztő, hogy a pirinyó madarakból álló tengeliccsapatok után
a tél végére ...
... milyen óriási mennyiségű platánmag-repítőszőr halmozódik fel a fák alatt.
9 fotó, katt a képre (Fotók: Orbán Zoltán).
Ebből következően a városi tengelicek télen is túlnyomórészt a magasban tartózkodnak, ahonnan csak ritkán ereszkednek le a talaj közelébe (például az etetők és itatók kedvéért). Éppen ezért azok a madárbarátok, akik társasházak, lakótelepek emeletén etetnek és itatnak, és a közelben platánok is vannak, nagyobb valószínűséggel és előbb számíthatnak a tengelicek feltűnésére. Hiszen a madaraknak a fák középső és felső harmadából, szintben mozogva, szó szerint csak be kell ugraniuk az erkélyetetőkre.
A "tengelicmágnes" keverék
A tengelic különleges testfelépítésű magevő – kis termete és hegyes csőre a parányi gyommagvakat megszerzésére is alkalmassá teszi, de a napraforgó sem jelent számukra gondot, azaz csak "szotyi" etetésével is lehetnek tengeliceink.
Még ennél is nagyobb vonzerőt jelenthet számukra, ha többféle apró magot (legkönnyebben és legolcsóbban a köles és mák szerezhető be) és apróra tört: cinkegolyót, héjas és héj nélküli napraforgót, diót is kapnak.
Az apró magvakat külön is kirakhatjuk, de még jobb, ha a jól összetört cinkegolyóval,
héjas és héj nélküli napraforgóval, dióval összekeverve (a képen) tesszük ki
a madaraknak. 19 fotó, katt a képre (Fotók: Orbán Zoltán).
A tengeliceknek szánt törmelék eleség más kistestű énekesmadárfajok, így a
vörösbegyek számára is nagy vonzerőt jelentenek – 4 fotó, katt a képre
(Fotók: Orbán Zoltán).
Panel- és társasházakban gyakori feszültségforrás a lakók között, hogy az etetőről lehulló magtörmelék "koszol". Ezt a problémát ennek a keveréknek az etetése jelentős részben kiküszöböli, hiszen a rendkívül apró szemű magok, magdarabkák és cinkegolyó-darabok fogyasztása a napraforgónál jóval kevesebb hulladékkal jár.
MÁSODIK LÉPÉS – MEGFIGYELÉSI TRÜKKÖK
A települési madárvédelem egyik legfontosabb szerepe az emberek gyönyörködtetése. Az etetőn, itatón, a mesterséges odúnál sürgő-forgó madarak megfigyelése a mi jutalmunk a fáradozásunkért. Kis odafigyeléssel – különösen, ha fotózni, videózni is szeretnénk – ezt akár alig néhány centiméterről is megtehetjük úgy, hogy közben természetesen nem zavarjuk tollas barátainkat.
A jól bevált ablakles
Ha a madárvédelmi eszközöket az ablak közelébe is telepítjük, akkor bármiféle rákészülés nélkül, gyakorlatilag a mindennapi életünk részeként figyelhetjük meg ez ezeket használó fajok életét. Az ablakles további óriási előnye, hogy a zavarásra egyébként érzékenyebb állatok is gyorsan megszokják az ablak mögötti mozgásunkat és egészen közel jönnek.
Ennél már nemigen lehet közelebb kerülni egy vadon élő állathoz – széncinege
ablaketetőn (Fotó: Orbán Zoltán).
A madárbarátok többsége számára az eddig olvasottak bőven elegendő ötletet adnak az etetők "tengelicesítése" és megfigyelése kapcsán. Azoknak azonban, akik szeretnék meg is örökíteni élményeiket, illetve megpróbálkoznának belülről, akár centiméterekről megfigyelni egy tengeliccsapat táplálkozását, az alábbiakban összeszedtünk néhány technikai ötletet is.
Kütyüparádé
A cikk első felében leírtakkal jó eséllyel az etetőnkre tudjuk csalogatni a tengeliceket. Ha pedig már ott vannak, akár meg is örökíthetjük őket. Ehhez egyre olcsóbb és egyre többet tudó digitális eszközök állnak rendelkezésünkre, kezdve az álló és mozgóképet egyaránt rögzíteni képes okostelefonoktól, a különböző webkamerákon és éjjel is látó kameracsapdákon át a digitális fényképezőgépekig. Utóbbiak csúcsmodelljei esetében sajnos már több milliós költségről van szó, de – amint azt az alábbiakban látni fogjuk – az alternatíva már ennek töredékéért, akár néhány ezer forintért a rendelkezésünkre áll.
Az egyik legkézenfekvőbb megoldás, ha egy kis kompakt fényképezőgépet állványra
helyezünk, majd így rögzítjük az eseményeket – 14 fotó, katt a képre
(Fotók: Orbán Zoltán).
Az eredmény ígéretes és látványos, de problémaként jelentkezik a túl világos és
mozgó ágakkal teli háttér, ami rontja a képek fény- és színvilágát,
illetve megnehezíti a fókuszálást
(Videó: Orbán Lajos).
A hagyományosnak tekinthető fényképezőgépes megoldás után jöjjön egy kevésbé magától értetődő, ráadásul még olcsóbb eszköz és módszer, amit azok is használni tudnak, akik nem rendelkeznek digitális fényképezőgéppel.
A lakóházak és munkahelyek ablakai a minél jobb hő- és zajszigetelés érdekében
többnyire dupla üvegesek, ami különösen a régebbi épületeknél jelentősen
ronthatja a képek minőségét. Erre a problémára is választ ad az
alábbi megoldás (Fotó: Orbán Zoltán).
A dolog lényege az olcsó, már két-háromezer forintért is jó minőségben beszerezhető
PC-kamera. Ez az a kis eszköz, amit a beépített kamerával nem rendelkező
asztali számítógépek monitoránál használunk, ha skype-olni akarunk
(Fotó: Orbán Zoltán).
A PC-kamera USB kábellel csatlakoztatható a számítógépünkhöz, laptopunkhoz, és semmi nem tiltja, hogy USB hosszabbító segítségével a kamerát a lakáson kívülre, az etetőhöz helyezzük ki. Az alábbi videó egy ilyen bekamerázott erkélyetetőt mutat be.
Az erkély belső sarkába telepítet, mély tálcás etető a törmelékhullást csökkenti,
a világos falra helyezett tuja ágak és hullott falevelek pedig kiegyenlítettebb
hátteret biztosítanak (Videó: Orbán Zoltán).
A kamera az etetőre látogató madarakat, így a tengeliccsapatokat se zavarja,
így elképesztően közeli felvételeket készíthetünk
(Videó: Orbán Lajos).
A beltéri használatra tervezett PC-kamerák képe fagypont alatti hőmérsékleten
a felvételen látható módon akadozhat, ...
(Videó: Orbán Lajos)
... amit a kamera köré rögzített papír és műanyag szigetelés segítségével
egyszerűen orvosolhatunk (Fotó: Orbán Zoltán).
Napjainkban egyre népszerűbbek a PC-kameránál kicsivel drágább autó fedélzeti
kamerák, ezek azonban sokkal érzékenyebbek a fókusztávolság pontos
beállítására (Videó: Orbán Lajos).
Szeretjük, nem szeretjük, a számítógépek mind szervesebb részét képezik életünknek, nem csak a munkahelyünkön, de otthon is. A madárbarátok ezt a körülményt előnyükre fordíthatják. Az etetőhöz, itatóhoz kihelyezett vagy a belső térből kitekintő PC-kamera segítségével akkor sem maradunk le az eseményekről, amikor egyébként nem a kertet, az erkélyt, az ablakon túli világot szemléljük.
A kamerák által a számítógépre telepített kezelőfelületen nem csak a kép minőségét állíthatjuk be, de külön gombokra kattintva tudunk fényképeket készíteni vagy a videó felvételt elindítani. Az alábbi videón ez a kezelőfelület, az élő kép alatt a különböző felvételtípusokat indító gombok is láthatóak.
Az alap megoldás, ha a kamera képét munka közben a nagy méretű monitorunk egyik
sarkában jelenítjük meg (Videó: Orbán Zoltán).
De azt is megtehetjük, hogy a számítógépünkhöz egy második monitort csatlakoztatva
erre tesszük ki a kamera teljes méretű képét – 3 fotó, katt a képre
(Fotók: Orbán Zoltán).
Amennyiben hasznosnak találta a cikket, kérjük, ossza meg ismerősei, barátai körében is, hogy minél többen találkozhassanak 2017 év madarával, a tengeliccel! Köszönjük és mindenkinek élményekben gazdag madárbarát kertészkedést kívánunk az etetési időszak utolsó heteiben is!
Amennyiben részletesebben is érdekli a lakótelepeken, a ház körül és a
kertben végezhető mindennapi gyakorlati madárvédelem, ajánljuk
figyelmébe a Madárbarátok könyvét (bolt >>), ...
... illetve okostelefonra ingyen letölthető Madárhatározó alkalmazásunkat!
Önt is várja a Madárbarát kert program!
A Madárbarát kert program a különböző lakó- és munkahelyi környezethez alkalmazkodó madárvédelmi módszertani gyűjtemény. A Madárbarát kert a családi házak, háztáji kiskertek, parkok és arborétumok; a Madárbarát óvoda és a Madárbarát iskola az oktatási intézmények; a Madárbarát panel a panelházak lakóinak, a Madárbarát munkahely az irodában dolgozók és munkáltatók alprograma.
A programban való részvételhez nincs szükség különösebb madártani ismeretre, jártasságra, a regisztrációt követően megküldött Madárbarát Kert Kalendárium és a honlap minden szükséges információt tartalmaz. A különböző madárvédelmi eszközök és téli madáreleség pedig a kertészeti és barkácsüzletek mellett az MME boltjában is beszerezhető.
Elegendő már egy-két madárodú, egy itatónak használt virágalátét, télen pedig egy kis etető a kertbe, az óvoda- és iskolaudvarba, ablakba, és máris élvezhetjük tollas barátaink közelségét. Ha pedig már ott vannak, a pedagógusokat és a szülőket a nevelésben, a gyerekeket és felnőtteket a kikapcsolódásban, a gazdálkodókat és a kiskert tulajdonosokat a kártevők távol tartásában segítik a madarak.
Az elismerő tábla megszerzésének feltétele, hogy a program résztvevője a regisztrációt követően legalább egy mesterséges madárodú kihelyezésével, itató folyamatos működtetésével és téli madáretetéssel végzett egy évnyi madárbarát kertészkedést követően a regisztrációs csomagban kapott jelentőlap beküldésével tájékoztassa az MME központi irodáját az általa végzett madárvédelmi munkáról. Az információk értékelését és elfogadását követően postai úton megküldjük a ház falára, ajtóra, kerítésre kihelyezhető elismerő táblát, mely hirdeti, hogy itt egy madárbarát lakik és tevékenykedik.
|
|
A Madárbarát kert program alprogramjainak külön elismerő táblája van, a képen a Madárbarát kerté és a Madárbarát panelé látható. Nagyításhoz katt a képekre (Fotók: Orbán Zoltán). |
A Madárbarát kert programnak 2016-ban már 6.000 regisztrált tagja van országszerte, köztük ezernél is több óvoda és iskola. Legyen Ön is "hivatásos" madárbarát kertész, üdvözöljük a Madárbarát kert programban!
Az MME támogatása
Kérjük, ne felejtse, hogy az MME tagság mellett többféle támogatással és a
személyi jövedelemadó 1%-ának felajánlásával is segítheti egyesületünk
munkáját. Köszönjük!
Orbán Zoltán