2015.06.05

Mi zajlik a cinegefészekben? - bepillantás egy ablakodú életébe

A madárfészkekben zajló események a szülőmadarak érzékenysége, a nehéz megközelíthetőség vagy rejtettség miatt nehezen megfigyelhetőek. Pedig van mit látni még egy olyan gyakori faj esetében is, mint a széncinege!



A fészkek életének megfigyelésében nem csak a mind kisebb, automatikus vagy távirányítható digitális kamerák (a cikkben látható videó egy GoPro Hero4 Black kamerával készült), de az odúköltők esetében egy különleges, a kamerák árának töredékébe kerülő mesterséges odú is a rendelkezésünkre áll a Madárbarát kert programban.

 

Mik azok az ablakodúk?

Olyan deszkából készült mesterséges odúk, melyek egyik oldala a hagyományos megoldástól eltérően nem fa, hanem üveg. Ezek az eszközök elsősorban nem a klasszikus, tömeges madárvédelem, hanem ablakra szerelve a környezeti nevelés, az ismereterjesztés, és akár az ökoturizmus eszközei.




Cikkünkben ez az üveg oldalfalú ablakodú szerepel; itt még a madaraknak a fiókák

kikeléséig és a megfigyelési szünetekben kellő nyugalmat biztosító oldaltakarással.

Az odú oldalára csavarozott beülőág nem része az MME boltban vásárolható

odúknak, ezt a jobb megfigyelhetőség érdekében szereltük fel. Az ablakodúk

használatának részleteiről és beszerzéséről itt olvashat >>. Az odú alatt

ablakgyíkvár látható; erről a más állatcsoport-védelmi eszközről a

közeljövőben számolunk majd be. 2 fotó - katt a képre

(Fotók: Orbán Zoltán).



 

Mi zajlik a cinegefészekben?

Ha kívülről figyeljük egy fiókás cinegeodú életét, akkor azt látjuk, hogy a két szülő szinte folyamatosan hordja az apró ízeltlábúakból és hernyókból álló táplálékot. Bebújnak a röpnyíláson, majd néhány másodperccel később távoznak. Néha azonban hosszabb időt, akár perceket is bent töltenek, alkalmanként pedig a távozó madár csőrében mintha lenne is valami. Mit csinálnak a fészekben és mit hoznak ki? - többek között ezt is bemutatja az alábbi kisfilm.

Figyeljük meg a felvételeken, hogy a madarak nem véletlenszerűen közelítik meg a fészket, hanem az odú szomszédságában levő bokorból, a kedvenc megfigyelőágukról. Innen jól rejtve vehetik szemügyre a környéket, hogy nem látja-e őket ragadozó. Ha nem, akkor repülnek az odúhoz, és a lehető leggyorsabban besurrannak a röpnyíláson. Látni fogjuk (1:47-nél), hogy utóbbi nem mindig megy probléma nélkül. Van, hogy a madarak is hibáznak, és csak többszöri próbálkozásra sikerül bejutniuk.