2015.03.21

Március a Madárbarát kertben V. – Ökörszem és vörösbegy fészkelőhelyek kialakítása

Miután hagyományos mesterséges odúk és fészekanyag kihelyezésével a ház és a kert körül élő madarak túlnyomó többségét segítettük, az olyan költésspecialistákkal is foglalkozhatunk, mint amilyen az ökörszem és a vörösbegy. 



Ennek a két fajnak készítünk fészkelőhelyet üreges fatuskóba márciusi cikksorozatunk ötödik részében.

 

Miben más ez a két faj?

Az ökörszem és a vörösbegy a madaraknak azon csoportjába tartozik, melynek képviselői a talajszinttől több méter magasságig, talajmélyedésben és korhadt fatuskóban a földön, változatos magasságban épületek és partfalak üregeiben, és akár az ágak között is képesek fészket építeni. Ezeknek nehéz klasszikus mesterséges fészkelőhelyet készíteni, különösen olyat, amit a macskáktól és kutyáktól hemzsegő lakott területeken is ki lehet helyezni a számukra kedvező térdmagasságba.




Vörösbegy ...




... és fészke erdei földút magas partfalában (2 fotó – katt a képre), ...






... illetve galambdúcban. 3 fotó – katt a képre

(Fotók: Orbán Zoltán).





 

Fészkelőhely üreges fatuskóban

Azok számára, akik lelkesednek a "csináld magad" kreatív megoldásokért, az ökörszem és a vörösbegy remek célfaj, mivel némi munkával és kiegészítéssel egy termetesebb üreges fatörzsdarab is alkalmas fészkelőhellyé tehető számukra. Erre mutatunk egy olyan ötletadó, az alapelveket bemutató példát, melynek alapján remélhetően egyre több helyen létesül az országban ökörszem és vörösbegy fészkelőhely a lakott területeken is.

Amint arról január 15-én írtunk, az ökörszem számára vonzó kiegészítője a talajetetőknek a kéregrakás, amiben könnyedén el tud bújni ez az egérszerű mozgással a talaj közelében keresgélő madárka.