2011.01.30

A porfürdő a téli etetőn is működik




A nyári hőségben csontszárazzá váló, púderszerűen finom talaj kínálta porfürdők a madarak számára fontos külső élősködők elleni védelmet jelentenek. Sajnos ezt a tisztálkodási lehetőséget ősztől-tavaszig több mint hat hónapon keresztül nélkülözniük kell, hacsak nem bővítjük porfürdővel is a téli etetők madárvédelmi szolgáltatását.


A porfürdő az egyik legkevésbé elterjedt, kevéssé ismert mindennapi madárvédelmi eszköz, pedig hasznossága és napi kihasználtsága - különösen nyáron - vetekszik az itatóéval. A télen is alkalmazható tálcás porfürdő elkészítéséről itt olvashat >>

Fagy- és csapadékmentes téli nappalokon - különösen amikor süt a nap - érdemes kihelyezni az etetőn működő itató mellé a nyár végén száraz, meleg helyre: pincébe, kamrába, kazánházba menekített  tálcás porfürdőt, vagy éjszakára meleg helyre vinni és "kiolvasztani" a télire letakart eszközt. Előfordulhat, hogy a madarak nem kezdik egyből használni - ne felejtsük el, hogy porszerű homokkal eddig csak nyáron találkozhattak -, de amint megtöltik a gyomrukat és elkezdenek inni és fürdeni, előbb-utóbb az etető-itató mellé helyezett porfürdőt is birtokba veszik.

Porfürdőt télen is készíthetünk. Ha beszereztük a megfelelő méretű tálcát (a felvételeken látható 100x50 cm-es műanyag virágalátét), porfürdőnek alkalmas homokhoz hozzájuthatunk a játszóterek homokozójából (de a legjobb a kunsági "földutak" futóhomokja). Tegyük be ezt néhány napra valamilyen fűtött helyiségbe száradni, eközben egy gallyal naponta forgassuk át, az összeállt rögöket törjük össze.




A csapatosan járó verebek az etető és itató legmókásabb
vendégei közé tartoznak, akik nagy szerencsénkre
szinte mániákus porfürdőzők, ...






... így télen is kellemes órákat szereznek a madárbarátoknak,
akik megfigyelhetik, amint szó szerint úsznak a laza
homokban tisztálkodva.