2019.03.27

Veszélyes vándorlás

Az MME is csatlakozik ahhoz a nemzetközi kezdeményezéshez, mely a Földközi-tenger térségében folyó illegális madármészárlások csökkentését tűzte ki célul. Sokakhoz eljutott a gólyákra lövöldöző libanoniak híre, a jelenség azonban nem egyedi. Libanonhoz hasonlóan számos országban küzdenek a madárvédelmi szervezetek a madarak ellen elkövetett illegális pusztítással. Az alábbi cikkben a madarak számára kiemelten veszélyes országokat mutatjuk be. 


Olaszország

A becslések szerint az EU országai közül Olaszország áll a dobogó élén az illegális madárpusztításokat illetően, melyet az éves szinten leölt kb. 5.6 millió madárnak köszönhet. Olaszország erdei pintyek, réti pityerek és énekes rigók tízezrei számára jelenti a végállomást.




A BirdLife olaszországi partnere a LIPU önkéntesek bevonásával rengeteg csapdát távolít el (Fotó: lipu-uk.org).


Annak ellenére, hogy az országban törvények szabályozzák a madarak vadászatát, a probléma nem szűnt meg. Bár az egész országban elterjedt az orvvadászat, vannak kiemelten veszélyes pontok. Az Alpokban főleg hurokcsapdákat alkalmaznak, melyben a madarak nagy része szomjan hal vagy végkimerültségben pusztul el. A hálóba akadt vonuló madarakat más madarak csalogatására használják fel úgy, hogy a befogás után sötét helyre kerülnek, a napfényre csak ősszel engedik ki őket. Ez összezavarja a madarakat, azt hiszik, hogy tavasz van és nászéneklésbe kezdenek, ezzel további madarakat vonzva a csapdákhoz. A Szardínián elfogott madarak éttermek és privát megrendelők asztalán végzik.

A BirdLife olaszországi szervezete (LIPU) más civil szervezetekkel és a hatósággal összefogva akciótervek kidolgozásával és a lakosság tájékoztatásával próbál véget vetni a madármészárlásoknak. Ennek köszönhető, hogy míg 30 éve például a darázsölyvek vonuló példányaiból, melyek a Messinai-szorost választják vonulásuk során az Afrikából Európába való átkelésre évente 5000 példányt lőttek le, addig ez a szám mára nagyjából 100-ra csökkent.