Telelő gólyáink védelme
|
Amint arról augusztus végi felhívásunkban beszámoltunk, a júniusi időjárásban "megcsúszó" fehér gólya költések késői fiókáiból nagy eséllyel több madár is itthon maradhat télen, emelve az utóbbi években egyre nagyobb számban áttelelő gólyák számát. Az előrejelzés - úgy látszik - bejött, egyre több gólya megfigyelés érkezik Monitoring Központunkhoz, ezért fontos néhány szót ejteni arról, hogy mit tehetünk gólyáink védelmében.
Mivel és hogyan etethetők a telelő gólyák?
A gólyák rendkívül gazdag tápláléklistával rendelkező madarak. Nyáron elsősorban rovarokkal táplálkoznak, de gyakorlatilag bármit: halat, békát, kígyót, kisrágcsálókat megfognak, amit le tudnak nyelni.
Ez a stratégia szinte az énekesmadarakéhoz hasonlóan megkönnyíti a téli etetésüket, amihez a következő táplálékokat használhatjuk:
- női tenyérnél nem szélesebb hallal, elsősorban keszegfélék;
- 10-15 cm hosszú, kolbász vastagságú nyers marhahús darabok; kacsa-, liba-, pulyka-, tyúkszív és zuza (nyers disznóhús a féregfertőzés veszélye miatt sem állatnak, sem embernek nem adható!) ;
- tenyészetből származó egér, süldő patkány, naposcsibe és naposkacsa tetemek.
Egy gólya napi táplálékigényét: 3-5 tenyérnyi keszeg, vagy egy nagy marék marhahús nyesedék, vagy 6-8 egér, vagy 1-2 süldő patkány, vagy 3-4 naposcsibe, -kacsa télen is fedezi.
Az etetés elkezdése a dolog legkényesebb része. Lassan, nem közvetlenül a madarak felé haladva közelítsük meg max. 6-8 méterre a földön keresgélő gólyát, majd lassú, nyugodt, alulról induló kézmozdulattal dobjuk a madár elé 1-2 méterre a táplálékdarabokat. Amint ezzel megvagyunk, óvatosan hátráljunk el, hagyjunk teret és időt a madárnak, hogy felfedezze az élelmet, hogy rájöhessen, neki próbálunk segíteni.
Néhány alkalom után már nem nagyon kell óvatoskodni, a madarak tudni fogják, sőt, várják is az etetést, különösen akkor, ha alkalmazni tudjuk az alábbi praktikákat:
- Etetéskor érdemes fütyülni, hívóhangot hallatni - a lényeg az, hogy
mindig ugyan azt a hangot adjuk -, mert ezt a madarak gyorsan
megtanulják, és tudni fogják, hogy a közeledő ember táplálékoz hoz. - Próbáljunk meg a nappal azonos időpontjában élelmet vinni a gólyáknak, akik néhány alkalmat követően már várni fogják ezt, távolabbról is odarepülnek, ami azért is fontos, hogy a táplálékot ők, ne pedig macskák és kutyák szedjék össze.
|
A képeken látható telelő fehér gólyákat a környékbeliek rendszeresen etetik, amit a madarak megtanulnak kihasználni. Az ilyen gondoskodó helyeken a gólyák az emberek nagy örömére rendszeres áttelelővé válhatnak (Fotók: MME archívum / dr. Mezey Károly) |
Miként ellenőrizhető a gólyák fizikai állapota?
A téli
tarlókon, belterületi füves területeken vagy akár parkolóban, járda mellett, udvarban sétálgató gólyák egészségi
állapotáról a legegyértelműbb visszajelzést a röpképesség, röpképtelenség ad.
Ez úgy ellenőrizhető, ha a madár felé indulva
felrepülésre késztetjük. Ha megy neki, akkor minden rendben van, a tetőgerinc, a kémény vagy a fészek magasában álldogáló madár egészséges. Ha azonban a gólya csak néhány métert képes megtenni vagy csak ugrálva próbál menekülni, láthatóan furcsa, "rossz" mozgású, akkor vagy sérült vagy az éhezés miatt legyengült. Ilyenkor be kell avatkozni, amihez segítséget is kérhetünk.
Kinek szólhatunk, ha baj van?
Magyarországon a madármentés feladatát több intézmény: nemzeti parkok, civil szervezetek, de elsősorban az állatkertek látják el (részletek >>). A legyengült telelő gólyák mentőhelyre szállításához országosan egyedül
a nemzeti parki őrszolgálat rendelkezik emberekkel és járművekkel, ezért baj esetén a területileg illetékes nemzeti park igazgatósához fordulhatunk. A területi illetékességről a nemzeti park
igazgatóságok portálján tájékozódhat.
Mi történik a mentet madarakkal?
A madarak az
állatkerti és egyéb mentőhelyeken szükség szerint megfelelő orvosi ellátásban és folyamatos táplálásban részesülnek, így
a szabad ég alatt is gond nélkül átvészelik a telet. Tavasszal aztán az egészséges, röpképes állatokat el lehet engedni.
|
Mentett gólyák ... |
|
... a Jászberényi Állat- és Növénykert tavi bemutatójában. |
Kérjük, küldje be téli gólyamegfigyelési adatait!
A gólyák telelési viselkedésének megismeréséhez pontos adatokkal kellene rendelkeznünk ezekről a madarakról. Ezért kérjük, amennyiben tud ilyen madárról, a hely, a példányszám, a körülmények és a bejelentő elérhetőségét tartalmazó e-mailben tájékoztassa az MME Monitoring Központ munkatársait itt >>. Köszönjük!
|
|
|
Kapcsolódó oldalak
- Fülöp,
a spanyol származású fehér gólya már a negyedik telet készül itthon
tölteni! >>
(2009. november 16.) - Fejletlen
gólyafiókák maradhatnak itthon - kérjük, Ön is segítsen! >>
(2010. augusztus 24.) - A félelmek sajnos beigazolódtak - sor került az első kényszerű gólyafióka-mentésre! >>
(2010. augusztus 26.)
Orbán Zoltán
|
Az MME Fehérgólya-védelmi programját a Cora Íz és Hagyomány üzletága támogatja. |