2018.01.26

Szalakóta-találkozó a déli féltekén

Három jeladós szalakótánk Magyarországtól nagyon távol -mintegy 7500 km-re-, egymáshoz azonban egészen közel van már hetek óta. Egyikük karácsonykor még kicsit a többiektől lemaradva, a kongói esőerdők közelében töltötte mindennapjait, mostanra azonban szépen utolérték egymást a déli szavannákon.

Táplálékkeresés közben a madarak folyamatosan változtatják helyzetüket, ezért interaktív térképünket gyakran frissítjük, hogy pontosan nyomon követhető legyen mozgásuk. Jelenleg mindhárom madár Botswana északi részén, az Okawango delta közelében vadászgat egy körülbelül 100 km-es körzeten belül.




"Eleven" (piros), "Hadnagy" (sárga) és "Éganya" (narancs) jelenlegi helyzete (katt a képre az interaktív térképhez).

„Eleven” nevű jeladós szalakótánkat már tavaly is szerencsésen végigkövethettük vonulása közben. Jelenleg épp nagyon izgalmas területen jár, már jó ideje egy folyóparti település, Makalamabedi környékén vadászgat. Eddig még egyik jeladós madarunk sem időzött sokat afrikai települések közelében.




A település közelében lévő útról a google streetview segítségével megismerkedhetünk az "Eleven" által használt élőhellyel. A területen most még tart az esős évszak, így feltehetően most sokkal zöldebb a táj, mint a képeken. (Forrás: Google streetview - katt a képre ).

A műholdfelvételen jól láthatóak a település egyszerű házai és úthálózata, és a közelben lévő szögletes gazdálkodási területek. „Eleven” éppen ezeken az emberek által művelt, fákkal tarkított területeken telel.




A település környéke (Forrás: www.dailynews.gov.bw).

A másik két madár „Eleventől” észak-keletre van, egymástól alig 50 kilométernyi távolságra a Chobe Nemzeti Park közelében. „Hadnagy” már a karácsonyt is ezen a területen töltötte "Éganya" pedig nemrégiben csatlakozott. Úgy látszik ez a környék megfelelő telelő szalakótáink számára, hiszen karácsonykor „Eleven” is elidőzött itt, és 2015-ben jelölt „Csele” nevű madarunk is hosszabb ideig használta ezt a területet. 



tengelicek itatón


Szalakóta (Fotó: Horváth Tibor).

Göcző Gabriella