Segítsünk a vörösiszap-áradat sújtotta településeken
|
Hétfőn Magyarország történetének egyik legsúlyosabb ökológia katasztrófája sújtotta a Veszprém megyei Kolontárt és további 5 települést. Még becsülni is alig lehet, hogy milyen hatással lesz az erősen lúgos folyadék Magyarország ökoszisztémájára. Az MME kéri, hogy aki teheti támogassa a nagy segélyszervezetek akcióit, mi már át is utaltunk 100 ezer forintot a helyben tevékenykedő Csalán Környezet- és Természetvédő Egyesület segélyszámlájára.
A következő hónapokban, években nagyon nehéz munka vár a természetvédőkre. Azonnal meg kell kezdeni annak felmérését, hogy a lúgos kémhatású folyadék milyen károkat okozott az érintett vizes élőhelyeken. Bár a katasztrófa helyszínéhez közel nincs Natura 2000 terület, a Rábán és a Dunán keresztül a vörösiszap eljuthatott a fokozottan védett természeti területekre komoly pusztítást okozva. Külön figyelmet érdemel a Szigetköz, amely kiemelt madárvédelmi terület. Bár szerencsére a madarak nagy része már elvonult, a kétéltűek és a vízhez kötődő gerincesek állománya súlyos veszteséget szenvedhetett.
Ez az ökológiai katasztrófa arra a szomorú tényre is felhívja a figyelmet, hogy a természeti, biológiai erőforrások árát a hiányukban, illetve a helyreállításuk költsége alapján tudjuk jelenleg értékelni és ezen változtatni szükséges.
Az MME részvétét fejezi ki azok felé, aki elvesztették családtagjaikat, otthonukat és aktívan kíván hozzájárulni Magyarország egyik legsúlyosabb ökológiai katasztrófája utáni helyreállításban.
Az MME honlapjának fejlesztése az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósult meg a TÁMOP-2.5.1-07/1-2008-0098 projekt keretében |