2017.03.29

"Osli" élete és halála

„Osli” tavaly egy hansági fészekben kelt ki, nevét szűkebb hazájáról, az osztrák-magyar határhoz közel fekvő Osli-Hanyról kapta. Jeladóját 4 fajtársával együtt tavaly nyáron kapta egy osztrák-magyar együttműködés keretében (Technisches Büro für Biologie, Fertő-Hanság Nemzeti Park Igazgatóság, MME).



Így követhettük nyomon élőben „Osli” mozgását a http://jeladosmadarak.mme.hu/ weboldalon. Sasunk Krétán töltötte a telet, és március közepén indult vissza a Kárpát-medencébe.

A kapott jelek alapján március végén az osztrák kolléga, Rainer Raab telefonon riasztotta a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság őrszolgálatát, ahol azonnal a helyszínre siettek, de sajnos a madarat elpusztulva találták egy nagyfeszültségű vezeték alatt. A tetem vizsgálata alapján a madár pusztulását minden bizonnyal a légvezetékkel történt ütközés okozhatta.

„Osli” halála ugyanakkor nem tanulság nélkül való!

  • A nagy- és középfeszültségű vezetékek okozta pusztulások (ütközés és áramütés) a mérgezés mellett a legfőbb ember okozta halálok a nagytestű hazai ragadozómadaraink körében.

  • A modern GPS-alapú nyomkövetőkkel egy olyan lehetőség nyílt meg a kutatók előtt, amelyről korábban csak álmodni lehetett. Ezt jól szemlélteti a hagyományos gyűrűzési megkerülést (amiről a modern eszközök nélkül talán tudomásunk sem lenne) és a jeladó által szolgáltatott adatokat bemutató alábbi két térkép. 

  • A madárról kapott valamennyi információ és ezek gyors áramlása a nemzetközi madárvédelmi- és vonulás-kutatási erőfeszítések szép példája.





 

Köszönjük mindenkinek az ebben nyújtott segítséget!