Okszerűen és az elővigyázatosság elvét követve használjuk a növényvédőszereket!
A növényvédőszerek célja, hogy megvédjék a termesztett növényeket a kártevőktől és a betegségektől. Helytelen vagy túlzott használatuknak azonban nem csak az emberi egészségre, de az élővilágra nézve is káros.
A totális növényvédőszerek nem csak a célfajokat pusztítják, hanem azokat a növény- és állatfajokat, amelyek egyébként nem károsítják a termelést – sőt, akár hasznot is hajthatnak a gazdálkodónak. A széles spektrumú gyomirtóknak köszönhetően az őszi gabonákban egykor gyakori konkoly ma már olyannyira megritkult, hogy védetté kellett nyilvánítani. Még nem védettek ugyan, de az agrártájat színesítő pipacs és a búzavirág is visszaszorulóban van az intenzív mezőgazdasági területekről. A rovarölő készítmények a hasznos, ragadozó rovarfajokat – pl. a futrinkákat – és a talaj felszínén élő más ízeltlábúakat is elpusztítják.
A DDT ma már betiltott totális rovarirtó szer, ami nem csak a terület teljes rovarvilágát pusztítja el, de közvetve és hosszú távon is hat: mivel zsírban oldódó vegyület, ezért a táplálékláncban az élőlények szervezetében egyre jobban felhalmozódik, lebomlása pedig rendkívül lassú. A ragadozómadaraknál figyelték meg, hogy azok kalciumfelvételét gátolja, ezáltal a tojásaik héja elvékonyodik. A költéskor összetörtek a tojások, így a madarak nem voltak képesek szaporodni. A növényvédőszereknek hatósági engedélyezési folyamaton kell átesniük, amely során vizsgálják a toxikus hatásokat, hogy a DDT-hez hasonló eseteket elkerüljük. Nehéz azonban a hosszú távú, teljes életközösségre vonatkozó, valamint a különböző peszticidek összeadódó, egymást felerősítő hatását vizsgálni, ezért valóban indokolt az okszerű és fokozottan elővigyázatos használatuk.
A fogoly a mezőgazdasági területek jellegzetes madara, korábban vadászható faj volt. Állománya erősen lecsökkent, részben a szegélyélőhelyek visszaszorulása és az intenzív vegyszerhasználat miatt. Étrendjét elsősorban gyommagvak és rovarok alkotják, amiket a mezőgazdasági táblákban vagy a fennhagyott tarlókon keresgél. Vegyszermentes szegélyek kialakításával nagyban segíthetjük életlehetőségeiket, legtöbbet pedig az ökológiai gazdálkodás szerinti növényvédelem alkalmazásával, illetve a növényvédelmet nem igénylő kultúrák ültetésével tehetjük a gyom- és rovarfogyasztó élőlényekért, vízi szervezetekért, beporzókért és minden az agrártájban megtalálható élő szervezetért.