2022.05.23
Harkályvédelmi Szakosztály

Nyaktekercs odúellenőrzés a Vértesben

Május 21-én a Harkályvédelmi Szakosztály Nyaktekercs Munkacsoportja odúellenőrzést tartott a Vértes-hegységben. A nap folyamán 39 darab, nyaktekercsek számára kihelyezett odút ellenőriztünk 5 mintaterületen.

Szombat reggel borús időben indultunk Budapestről a Déli pályaudvarról Szárra. Amint beértünk az állomásra eleredt az eső, de szerencsére nem áztunk meg nagyon, mert Gerard Gorman, a Szakosztály elnöke és Klébert Antal, a Nyaktekercs Munkacsoport koordinátora, aki egyben a térség természetvédelmi őre is, vártak minket.

Az állomásról indultunk is az első helyszínre, mivel az volt a célunk, hogy egy nap alatt az összes odút megnézzük, az odúkban lévő öreg madarakat és fiókákat pedig meggyűrűzzük. Mire kiértünk, addigra szerencsére elállt az eső és a nap további részében napos, meleg időnk volt.




Öreg, elhagyott szilvás

Fotó: Montvai Kornélia


 





Fotó: Montvai Kornélia

A mintaterületek odúinak túlnyomó részét széncinegék foglalták el. Egészen nagy volt a költések közötti szórás: voltak még tojásos és már szinte kirepülés előtt álló fiókás fészekaljak, sőt olyan odút is láthattunk, amelyben csak fészekanyag volt, mivel az első költésben felnevelt fiókák már kirepültek. Anti egy-egy tojásos odúnál azt is kiemelte, hogy az előző odúellenőrzésekből látható, hogy a jelenleg adminisztrált állapot már az öreg madarak második költése lesz ebben az évben. A nap folyamán 7 öreg madárra és 32 fiókára került gyűrű. A madárgyűrűzés etikai szabályzatának megfelelően a kirepülés előtt álló fiókákat nem zavartuk meg.




Széncinege tojások

Fotó: Montvai Kornélia


 





Széncinege fészekalj és az egyik öreg madár

Fotó: Gerard Gorman

 





Fotó: Molnár Petra

 





Széncinege kondíció vizsgálata

Fotó: Klébert Antal

 A 39 odúból kettőben észleltünk nyaktekercs költést. Az egyikben 4 tojás, a másikban pedig 11 tojás volt és szerencsénkre utóbbinál az egyik öreg madarat is meg tudtuk figyelni, mivel már megkezdték a kotlást. Ehhez az odúhoz egy vadkamerát is kihelyeztünk, hogy nyomon tudjuk követni az odú körüli történéseket, mozgásokat. Gerardtól megtudhattuk, hogy a nyaktekercseknél a hím és a tojó madár egyaránt kotlik és mind a ketten énekelnek is, tehát gyűrűzésnél kotlófolt, terepen pedig ének alapján az ivar nem meghatározható.




Nyaktekercs tojások

Fotó: Molnár Petra


 





Nyaktekercs tojások

Fotó: Gerard Gorman

 





Vadkamera kihelyezése az egyik nyaktekercs pár által elfoglalt odúhoz

Fotó: Gerard Gorman

Természetesen nem csak az odúkra és a gyűrűzésre figyeltünk a munka során, minden, a szemünk sarkában észlelt mozgásra felkaptuk a fejünket, aktívan madarásztunk és jó párszor növényeket határozni is megálltunk. Láttunk darázsölyvet, hamvas küllőt, gyurgyalagokat és észrevettük egy előttünk felreppenő pacsirta fészkét is. A bejárt területeken találtunk sömörös kosbort, nagyezerjófűt és több ezer, már elvirágzott agárkosbort, mely 2022-ben az év vadvirága.




Pacsirta tojások a talajra épített fészekben

Fotó: Montvai Kornélia


 





Molnár Petra, Gara Patrícia és Montvai Kornélia a sömörös kosbor fotózása közben

Fotó: Gerard Gorman

 




Sömörös kosbor (Orchis ustulata)
Fotó: Montvai Kornélia

 





Nagyezerjófű (Dictamnus albus)

Fotó: Montvai Kornélia

Az utolsó odú ellenőrzése után Antiékhoz mentünk, ahol finom és bőséges ebéd várt minket, a felesége sváb káposztát készített nekünk lisztgombóccal. A fenséges ebédet követően Anti kertjében néztünk körül. Nála is költ egy nyaktekercs pár, így összesen három költéssel zárhattuk a napot. Ennél a párnál Antinak lehetősége volt megfigyelni a nyaktekercsek tojásrakásának ütemét és beszámolt nekünk az eredményekről, amelyet már a Szakosztály közösségi oldalain május 14-én közzétettünk.

Sztrehárszki Lili

A program vezetői: Klébert Antal, Gerard Gorman

A program résztvevői: Gara Patrícia, Judák Tamás, Montvai Nelli, Molnár Petra, Sztrehárszki Lili