MME Természetvédelmi Tanácsadó Szolgálata
A természeti értékekkel rendelkező, erdős, szántó- és gyepterületeken illetve a különböző vizes élőhelyeken dolgozó gazdálkodókkal való együttműködés céljából hozta létre a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület a Természetvédelmi Tanácsadó Szolgálatát (MME-TTSz) az Európai Közösség Phare programjának segítségével 1999-ben.
A fontos madárélőhelyek megőrzését csak a területen élők, az ott gazdálkodók biztosíthatják az által, hogy tevékenységük során megóvják a területüknek azokat a kulcsfontosságú jellemzőit,aminek köszönhetően a madarak és más természeti értékek megtalálják életfeltételeiket. Természetesen ezeket a tényezőket sokan nem ismerik,vagy nem tudják, hogyan vegyék figyelembe az ökológiai szempontokat gazdálkodásuk vagy fejlesztéseik során. Sokan talán nem is tudják, hogy milyen feltételekkel és honnan kaphatnak támogatást természetkímélő tevékenységükhöz.
Alábbi szolgáltatásainkat ajánljuk a gazdálkodóknak, önkormányzatoknak és beruházóknak:
Szolgáltatásaink:
Szakmai tervezés, segítségnyújtás: |
|
Jogi segítségnyújtás: |
|
Tájékoztatás, információk szolgáltatása, pályázati segítség: |
|
Az említett együttműködési lehetőségek mellett kiemelt figyelmet fordítunk a gazdálkodók gyakorlati munkáját segítőkezelési útmutatók kiadására (pl. gyepterületek, nádasok természetvédelmi kezelésének gyakorlata stb.). Kisebb füzetek kiadását is tervezzük az egyes fontosabb mozzanatok bemutatására, mint például az élőhelyet jelentő sövények létesítésének szempontjai, a kaszálás természetkímélő módjai, a legeltetés gyakorlata, képekkel és magyarázó rajzokkal illusztrálva.
Gyepgazdálkodási fórum Herceghalmon
A fajgazdag pannon gyepek jelentős részét, speciális élővilágukat és tájképi értéküket a több száz éve zajló rendszeres,kíméletes kaszálás, legeltetés hozta létre és tartotta fenn. Az elmúlt évtizedekben a legeltetéses állattartás mértéke drasztikusan csökkent,a gyepek kaszálással történő fenntartása megritkult hazánkban. Ennek a tendenciának a megfordítása az állattenyésztők, állattartók, gazdálkodók és a természetvédők közös érdeke.
Az érdekelt szakterületek közötti konstruktív párbeszéd kialakulásának segítése, az egymásra utaltság kölcsönös megértése és az együttműködés kialakítása érdekében rendezett szakmai fórumot az MME Természetvédelmi Tanácsadó Szolgálata 2006. május 31-én.
A herceghalmi Állattenyésztési és Takarmányozási Kutatóintézetben megrendezett összejövetel az állattenyésztők és a természetvédelmi szakma első olyan, mindenki számára nyitott fóruma volt, mely a felek egymás jobb megértésére, a konfliktusok feloldására,a közös célok meghatározására teremtett lehetőséget. Az érdekeltek egymás iránti nyitottságát mutatja, hogy a Magyar Állattenyésztők Szövetsége és a Magyar Agrár-Környezetvédelmi Egyesület társszervezőként kapcsolódott a főszervezőhöz.
A fórumon képviselték magukat állattenyésztő szervezetek, nemzeti park igazgatóságok, természetvédelmi és állattenyésztési civil szervezetek, környezetvédelmi és vízügyi igazgatóságok, FM hivatalok, agrárkamarák, egyetemek, állattenyésztői és botanikai kutatóintézetek, családi gazdálkodók, őstermelők,mezőgazdasági vállalkozások, gyepgazdálkodási társulatok, valamint a Környezetvédelmi-és Vízügyi minisztérium Természetvédelmi Hivatala is.
A fórumsorozat első alkalmának szánt rendezvényen a szervezők arra törekedtek, hogy az érintett szakmai körök minél szélesebb skálája előadóként is megszólalhasson. A fórum programja, az előadások anyagai (ppt.) és a fórumon készült fotók itt letölthetőek.
A fórum az NCA Civil Önszerveződés Szakmai és Területi Együttműködés Kollégiumának és az Európai Közösség LIFE pénzügyi támogatásának segítségével került megrendezésre.
Elérhetőségeink:
Budapesti központ
e-mail: ttsz-bp@hu.inter.net
postacím: 1121 BP. Költő u.21.
Szilvácsku Zsolt: 06-309593114
vezető tanácsadó
Fülöp Gyula: 06-309148053
agrár-környezetvédelmi tanácsadó
Szabó Balázs: 06-309692781
vizesélőhely-védelmi tanácsadó
Egyházy Ágoston: 06-203484740
koordinátor
A vidék_jövője_Magyarországon (pdf, 2,6 MB)
Pályázati tanácsadás
A "Hogyan pályázzanak a magyar gazdák?" c. kiadvány a TTSZ címén megrendelhető.
A kiadvány borítója (pdf formátum, 341 kB)
Természetkímélő gazdálkodás
Gyepek természetkímélő kezelése (pdf formátum, 139 kB)
Gyümölcsösök természetkímélő kezelése (pdf formátum, 178 kB)
Szántók természetkímélő kezelése (pdf formátum, 201 kB)
Nádasok természetkímélő kezelése (pdf formátum, 95 kB)
Halastavak természetkímélő kezelése (pdf formátum, 85 kB)