A madárbarát kert növényei

A madárbarát kert nem csak madárbarát! Kora tavasztól késő őszig ültess virágzó növényeket, amelyek táplálkozóhelyet kínálnak a beporzóknak! A növények terméseit télen a madarak és más állatok elfogyaszthatják, illetve, ha szúrós, sűrű vagy örökzöld növényzetet is ültetünk, az fészkelő- és búvóhelyként szolgálhat sok faj számára. A megfelelő növény kiválasztásakor a kertészetekben mindig érdeklődj azok élőhely- és talajigényéről!

A borostyán például kúszónövényként alkalmas lugasok kialakítására, kerítések, falak befuttatására. (Amennyiben aggódsz a vakolat miatt, szerelj rácsot a fal elé, és erre futtasd!) Ősszel virágzik, ezáltal nagyon fontos táplálkozóhelye sok rovarnak. Termését télen a madarak fogyasztják, és mivel örökzöld, egész évben búvóhelyet kínál az állatoknak.



Borostyán

Borostyán 

A nyílt területek fontos táplálkozóhelyek a kertben: a rigók, varjak, seregélyek előszeretettel keresgélnek táplálékot a fűben. Egy ökológiai szempontból szép kertben nyugodtan hagyhatod, hogy színesen virágzó lágyszárúak vagy épp egy-egy földes, homokos folt törje meg a zöld gyepet. A nyílt területeket keretező sövények segítenek, hogy veszély esetén a kisebb madarak időben búvóhelyet találjanak, és a rejtőzködő életmódú fajok is eljutnak ezeken keresztül a kert különböző részeibe. Remek sövény nevelhető például a fagyalból, amely télen is zöld - illatos, fehér virágai pedig a rovarokat, fekete (ember számára nem fogasztható!) bogyói a madarakat csalogatják.



Fagyal

Fagyal

Sűrű, szúrós cserjék közül remek választás a galagonya, a vadrózsa, a kökény és a homoktövis. Ezek termését is fogyasztják a madarak.



Galagonya, vadrózsa, kökény, homoktövis

 Galagonya, vadrózsa, kökény, homoktövis

Lombhullató fák közül választhatod a tölgyeket, makkterméseiket a szajkó, a harkály és akár más állatok, például a mókus is fogyaszthatják. A juharokat termésük miatt téli vendégek, pl. a süvöltők is látogatják. Akár ültethetsz platánt is, amely bár nem őshonos, viszonylag kicsi a kockázata, hogy kivadulva kárt okozzon a természetes növénytársulásokban, termését viszont a tengelicek előszeretettel fogyasztják.



Tölgy, juhar, platán

Tölgy, juhar, platán 

Örökzöld fák közül viszonylag kevés az őshonos faj hazánkban, és ezek is csak egy-egy szűk területre jellemzők. Azonban kertekbe nyugodtan ültethetsz lucot vagy a kisebb termetű tiszafát. Ezek itt nem jelentenek természetvédelmi kockázatot, viszont például a luc telepítése a legkisebb cinegefajunkat, a fenyvescinegét a területre csalogathatja, és télen remek búvóhelyet biztosít a nappal a fákon csoportosan pihenő erdei fülesbaglyoknak.



Luc, tiszafa

Luc, tiszafa 

Ezeken felül a mozaikos változatosság érdekében érdemes korhadó rönköket, sziklakerteket és ún. természetvédelmi fa- és rőzserakásokat is létesíteni, amelyek rengeteg élőlénynek adnak élő- és táplálkozóhelyet.

Mely növényeket érdemes kerülni?

Bár a kertészetekben a fent felsorolt növényeknek sokszor nemesített változatai kaphatók, a kertekből történő, jelentős mértékű, véletlen terjedésükre viszonylag kicsi az esély. Vannak azonban olyan fajok, amelyek kivadulva esetenként könnyen elözönlik a természetes növénytársulásokat. Ezeket ne, vagy csak nagy körültekintéssel ültesd! A biztos azonosítás kedvéért ezek latin nevét is közöljük: aranyvessző (Solidago spp.), selyemkóró (Asclepias syriaca), zöld juhar (Acer negundo), bálványfa (Ailanthus altissima), japánkeserűfű (Fallopia x bohemica), akác (Robinia pseudoacacia), nyugati ostorfa (Celtis occidentalis) és a klímaváltozás hatására az utóbbi években a fügekaktusz (Opuntia sp.).

Az aktuális teljes lista az Idegenhonos inváziós fajok tudásbázisában található meg.

Teszteld a tudásod!

Megismered a terméseket? Párosítsd a képeiket a nevükkel!

Készen vagyok