2012.02.08

Lezajlott az MME Tanácsadó Testületi Ülése




Az Egyesület civil szervezeti működésének két nagy találkozója, a legfőbb döntéshozó Küldöttközgyűlés, és a tervezési feladatokat betöltő Tanácsadó Testületi Ülés (TTÜ) közül utóbbira került sor január legvégén. A tanácskozás helyszínéül most is, mint oly sok éve már a fővárosi Csillebérci Szabadidő és Ifjúsági Központ szolgált, ide érkeztek az MME helyi csoportjainak tisztségviselői és aktivistái, valamint a főállású alkalmazottak, összesen mintegy 50 fő.


A Tanácsadó Testületi Ülést általában november közepén szoktuk tartani, a tavalyi évben azért tértünk el ettől és szerveztük két hónappal később, idén januárban, hogy a 2011-ben választott új elnökségnek legyen ideje előkészíteni az Egyesület életét 2012-2016 között alapvetően meghatározó stratégiai terv munkaanyagát. A TTÜ legfontosabb feladata (program letöltése >>) ugyanis ennek a dokumentumnak a részletes megvitatása volt azzal a céllal, hogy ebbe a helyi csoportok észrevételei, elvárásai is érvényre juthassanak.

A szokásos pénteki tájékoztató beszámolók mellett (ezek témáját a fentiekben letölthető programban láthatják) a szombati nap jelentős részét erre a munkára szántuk, olyannyira, hogy a délutáni programpontok közül többtől eltekintettünk, hogy több idő legyen a stratégia megvitatására.

A stratégiai terv - melyet a mostani előkészítésnek köszönhetően a májusi küldöttközgyűlés fogadhat el - az alábbi fő szakmai fejezetekre tagolódik:

  1. Veszélyeztetett állatfajok megőrzése
  2. Fenntartható fejlődés és tájhasználat (Élőhely- és területi védelem)
  3. Kapcsolatban a természettel (Szemlélet- és tudatformálás, oktatás-nevelés)
  4. Tudással a természetvédelemért (Monitoring és kutatás)
  5. Kiállunk a természetért (Természetvédelmi politika, érdekképviselet és együttműködés az érdekcsoportokkal)
  6. Madárvédelem határok nélkül
  7. Együtt a madarakért (A társadalmi támogatottság növelése)
  8. Több forrást a természetvédelemre (Céljaink elérésének finanszírozása)
  9. Hatékony szervezettel a természetért

A dokumentum véglegesnek szánt verzióját a küldöttek (a kiválasztásuk ezekben a hetekben történik meg a csoportok helyi gyűlésein) április végén, május elején megkapják, és az elfogadást követően a honlapon bárki számára elérhető lesz.


A stratégiai tervezés öt munkacsoportban zajlott, melyek közül négy két-két fejezetet tekintett át, illetve külön csapat foglalkozott a finanszírozási területtel. Az itt megszülető módosítások az összes fejezet esetében kisebb-nagyobb mértékben átdolgozták a munkaanyag által felvázolt prioritásokat és tevékenységi területeket, melynek köszönhetően a stratégia olyan dokumentummá vált, mely éves munkatervekben kifejtve alapvetően határozza meg az Egyesület következő fél évtizedének feladatait és munkáját.

A tanácsadó testületi ülés programjának zárásaként három csoport: a Hajdú-Bihar Megyei, a Baranya Megyei és a Tápió-vidéki számolt be munkájáról, illetve a Hajdú-Bihari tájékoztató kapcsán arról, hogy itt indult el az MME első hivatalos területi irodája (Debrecen).

A program vasárnap is folytatódott, az MME Oktatási hálózata (az egykori Környezeti Nevelés Szakosztály új működési formája) tartott tanácskozást, ahol a környezetpedagógiával (is) foglalkozó szakemberek vitatták meg a szakmaterület feladatait.


Az éves Tanácsadó Testületi Ülések az Egyesület életének legfontosabb operatív találkozói, hiszen itt van idő és lehetőség a különböző szakmai és szervezeti, különösen a területi munkát és igényeket érintő kérdések felvetésére és megvitatására. Ezért is lenne fontos, hogy az elmúlt években és most is tapasztalt meglehetősen alacsony (még 50%-ot sem elérő) helyi csoporti képviselet a jövőben növekedjen. Köszönjük azoknak a csoportoknak a munkáját, melyek most is eljöttek (lásd az alábbi felsorolást), és kérjük, biztatjuk a távolmaradókat, hogy vegyenek részt a májusi küldöttközgyűlésen, majd a novemberi tanácsadó testületi ülésen!

Résztvevő helyi csoportok (betűrendben):

  • Baranya megyei
  • Bács-Kiskun megyei
  • Börzsönyi
  • Budapesti
  • Bükki
  • Csongrád megyei
  • Dombóvári
  • Fejér megyei
  • Hajdú-Bihar megyei (valamint a területi iroda vezetője)
  • Nógrád megyei
  • Nyíregyházi
  • Tápió-vidéki
  • Tiszaközi
  • Zala megyei



A Tápió-vidéki Helyi Csoport képviselőjeként Kertész László
mutatja be a működési területükön végzett munkát.
(Fotó: Lendvai Csaba).














A legfontosabb munka a stratégiai tervet áttekintő és kidolgozó
munkacsoportokban folyt (Fotók: Lendvai Csaba és
Szentendrey Géza)




Vidám hangulatú munkaebéden az Ülés résztvevői
(Fotó: Lendvai Csaba).



1% az MME-ért!



Személyi jövedelemadó 1% felajánlásával nélkülözhetetlen
segítséget nyújthat madárvédelmi munkánkhoz!

A rendelkezéshez szükséges adószámot és
tájékoztatást is tartalmazó nyilatkozatot

letöltheti
itt >>

Köszönjük!














Orbán Zoltán