Kirakók, játékos foglalkoztatók

A természet védelmének megismerése és megismertetése - különösen olyan összetett témakörben, mint az Európai Unió Natura 2000 hálózata -  az írni, olvasni még nem tudó kisgyerekek, pedagógusaik és szüleik számára nagy kihívást jelent. Ennek oka nem kis mértékben abban keresendő, hogy hiányoznak azok a kézbe vehető, aktivitásra építő segédanyagok, melyek játékos formában, meseszerűen mutatnak be egy-egy témát. 



Az MME a Környezet- és Természetvédelmi Oktatóközpontok Országos Szövetsége (KOKOSZ) konzorciumi partnereként, a Svájci Hozzájárulási Program támogatásával 2012–2016 között megvalósuló, SH/4/10 regisztrációs számú pályázat keretében egy olyan játékos tananyagcsomag első elemeit fejlesztette ki a Patkós Stúdió (www.patkosstudio.hu) közreműködésével, ami ezt a hiányt hivatott csökkenteni.  

A 13 önálló egységből és ezek kapcsolódó pedagógiai segédanyagaiból álló tananyagcsomag több kül- és belterületi élőhelyet és ezek nyári, illetve téli állapotát, mintegy száz állat- és növényfajt (ezek közül 18 egyben Natura 2000 jelölőfaj is), továbbá több tucatnyi természetvédelmi alapelvet, eszközt és módszert mutat be.

Pedagógiai alapelvek

  • A gyerekek minden esetben a korosztály számára vonzó vizuális megjelenésű, térbeli kivitelezésű és működésű, motorikus tevékenységet is igénylő formában ismerkedhessenek a témával.
  • A segédanyag-csomag háromdimenziós elemeinek működése tartalmazzon olyan újszerű megoldásokat, melyek már önmagukban is figyelemfelhívóak, tevékenységre ösztönzőek.
  • A foglalkoztató elemekhez minden esetben kapcsolódjon olyan pedagógiai háttéranyag – a könnyű kezelhetőség miatt kisméretű, A5 formátumú munkafüzet –, melynek segítségével a témában kevesebb háttérismerettel rendelkező vagy akár járatlan pedagógus is fel tudjon készülni a foglalkozások megtartására.




Az MME Natura 2000 és gyakorlati természetvédelem játékos

foglalkoztatósorozatának ismeretterjesztő füzetei.


 

  • A munkafüzet és a tevékenykedtető segédanyag vizuális elemei legyenek azonosak.
  • A kidolgozott oktatási segédanyag tematikája a további fejleszthetőség érdekében modulárisan bővíthető legyen.
  • A további bővíthetőség érdekében a két témához kapcsolódó munkafüzetek úgynevezett „kapcsos könyv” kialakításúak, gyűrűs mappába gyűjthetőek, lefűzhetőek legyenek. 




Az MME Natura 2000 és gyakorlati természetvédelem játékos foglalkoztatósorozata

ismeretterjesztő füzeteinek gyűjtőmappái
(Fotók: Orbán Zoltán).




Az MME gyakorlati természetvédelem játékos foglalkoztatósorozatának egyik

ismeretterjesztő füzete a gyűjtőmappában (Fotók: Orbán Zoltán).

 

NATURA 2000 TÉMA

Élőhelykirakók

Jelenleg három élőhelytípus: a gyepek és szántók, az erdők, valamint a vizek nyári világát bemutató élőhelykirakók (puzzle-k) készültek el. Mindhárom központi motívuma az adott élőhely kézzel festett képe, amit a gyerekek által is ismert és ritkaságuk miatt védendő élőlények – gyakran Natura 2000 jelölőfajok – népesítenek be.




Az élőhelykirakók lezárt ...

 

A kirakó alapanyaga vékony falap, erre kerül a kézzel festett képről készült nyomat, majd ezt követően kézi munkával készülnek el az elemek (hasonlóan a cikkben bemutatott többi kirakóhoz), illetve az egység oldalra csúsztatható tetővel ellátott szállítódoboza.




... és félig nyitott tetővel (Fotók: Orbán Zoltán).

 

A kirakók három az egyben rendszerűek – azaz mindegyikkel háromféle tevékenység végezhető. A hagyományos puzzle funkció mellett minden egységben megtalálható az élőhely kirakását segítendő színes nyomat, valamint az erről készült színező-kifestő lapok.




A három élőhelykirakó honlapról is letölthető, pótolható színezője (katt a képre).





 

Ezekből a fekete-fehér lapokból több is van a dobozokban, de kialakításuknak köszönhetően szabadon fénymásolhatóak, sokszorosíthatóak, illetve ha elfogynának, az alábbiakban le is tölthetőek:

A harmadik funkciót azok a memóriakártyák képezik, amiken az egyes élőhelyi festményekben megjelenő állatok képe látható.

Mindhárom élőhelyi foglalkoztatóhoz kapcsolódik egy-egy színes, gyűrűs mappába lefűzhető pedagógiai segédanyag-füzet is. Ezek 28–32 A5 oldal terjedelemben mutatják be az adott élőhely jellemzőit, a képen bemutatott élőlényeket, illetve az élőhelytípuson alkalmazható leggyakoribb természetvédelmi megoldásokat.