Zöld varangy
A zöld varangy erőteljes testfelépítésű, testhosszúsága elérheti a 12 cm-t is, azonban ennél többnyire kisebb, a nőstények 9-10 cm-esek, a hímek kisebbek, 7-8 cm közöttiek. A feje rövid, szélesebb, mint amilyen hosszú. Állkapcsai fogatlanok. Fültőmirigyei jól fejlettek, nagyjából párhuzamosan állnak. Orrcsúcsa lekerekített. Pupillája vízszintes tojásdad alakú, a szivárványhártya fémeszöld színű. A dobhártyája kicsi, fele akkora, mint a szem átmérője. A hímeknek külső hanghólyagja van (torkuk kékes árnyalatú). A 3. ujj ízületi gumói páratlanok, a 4. ujj vége túlér a 3. ujj első ízületén. Hátbőrük kevéssé szemölcsös, dudoros. Szürkés vagy olívzöld, esetleg sárgás alapszínén egymástól jól elkülönülő, határozott körvonalú zöld vagy olívzöld foltok sorakoznak, helyenként vörös vagy narancsvörös pettyekkel (mirigypontok) díszített. A nőstények foltjai többnyire élénkebb színűek, jobban elkülönülők. Néha a hátoldal foltjai alig látszanak, ilyenkor hasonló a barna varangyhoz. A hasoldal szürkés színű. Hátsó végtagjai valamivel hosszabbak, mint az elülsők. A hímek elülső végtagján az 1. ujjon (szaporodási időszakban a 2. és a 3. ujjon is) szarupárna található, hátoldaluk alapszíne nászidőben a nőstényekénél sokkal zöldesebb. Nászidőben az elülső végtagjuk megvastagszik, és pirregő hangot adnak. A frissen kelt ebihal 3-4 mm-es, majd elérheti akár az 50 mm-t is. Fekete színűek, a farokvitorlájuk a farok középvonalában a legmagasabb, a törzsre nem húzódik rá. Farkuk tompán végződik. A légzőnyílás a test baloldalán, a végbélnyílás a test középvonalában van. A szemek közötti távolság megegyezik az orrlyukak közötti távolsággal. Fogképlete: 2/3. Hazánkban az átalakulásuk augusztus közepéig végbemegy. Átalakuláskor a kis varangyok legalább 10 mm-esek, de elérhetik a 17 mm-t is.
Széles, palearktikus elterjedésű faj. Morfológiailag igen változatos, aminek eredményeként korábban több alfaját különítették el, sokukat ma önálló fajként tartják számon. Az utóbbi években végzett genetikai vizsgálatok még változatosabbá tették a Bufotes viridis fajcsoportról eddig kialakult képet, és e téren szükségessé váltak a további kutatások. Vita tárgyát képezi, hogy filogenetikai vizsgálatok alapján az elmúlt években a B. viridis-t a Pseudepidalea genuszba helyezték át. Nem tekinthetjük egyértelműnek, lezártnak a faj taxonómiai helyzetét sem. A tisztánlátást nehezíti, hogy a „zöld varangy” fajcsoporton belül di-, tri- és tetraploid állományok egyaránt ismertek. A korábban alfajként számon tartott Bufotes variabilis (PALLAS, 1769) a Balkán-félszigeten és Közép-Ázsiában, illetve egyes elképzelések szerint elszigetelt állományai Svédország és Dánia déli, illetve Németország északi részén, a B. balearica (BOETTGER, 1880) a Baleár-szigeteken, Korzika, Szardinia, és az Appennini-félsziget nagy részén illetve Szicília északi részein, a B. sicula (STÖCK, SICILIA, BELFIORE, BUCKLEY, LO BRUTTO, LO VALVO & ARCULEO, 2008) Szicíliában, a B. boulengeri (LATASTE, 1879) pedig Észak-Afrikában fordulnak elő. A Málta szigetén, Izraelben, Jordániában, Egyiptomban, és Szaud-Arábia délnyugati vidékén élő zöld varangy állományok faji hovatartozása még nem tisztázott.
Megjelenésében emlékeztet a hazánk területén elő nem forduló nádi varangyra (Bufo calamita), de a hátoldali, feketével szegélyezett zöld mintázat sokkal kifejezettebb és a hátoldalon nincs, vagy csak nagyon gyengén látható a sárga csík. A jellegzetes mintázottság a barna varangytól (Bufo bufo) is elkülöníti, de ha a foltok elmosódottak, akkor a fültőmirigy állása lehet támpont: a barna varangyé hátrafelé-kifelé forduló bab alakú, míg a zöld varangyé inkább párhuzamosan futó. A barna varangy szivárványhártyája réz-arany, míg a zöld varangyé zöldes színű.
Hazai elterjedés: A zöld varangy Magyarország területén sík- és dombvidékeken sokfelé előfordul, de a magasabb hegyvidéki területeket már nem kedveli (az elterjedési területének déli részein azonban akár 2000 méterig is felhatol). Előfordulási helyei átfedhetnek a barna varangyéval, ilyen esetben többnyire az egyik faj domináns. Az állománynagyságai az egyes előfordulási területeken jelentős különbségeket mutatnak. Gyakran lehet találkozni vele emberi környezetben, településeken, kertekben, szántóföldek szegélyzónáiban is. Egyes előfordulási helyein a településeken megfigyelhető gyakorisága jóval meghaladhatja a közeli természetes élőhelyeken mérteket.
Készült az Országos Kétéltű- és Hüllőtérképezés Program honlapjára beérkezett adatok felhasználásával.
Világelterjedés: A zöld varangy Közép- és Kelet-európai illetve Nyugat-ázsiai elterjedésű faj. Elterjedése nyugati irányból a Rajna vonalától, illetve az Alpok nyugati peremétől kezdődik. Keleten egészen Kazahsztánig megtalálható. Délen az Appennini-félsziget északi részéig, valamint a Balkán-félsziget csúcsáig terjed (Krétáról hiányzik). Északon előfordul a Skandináv-félsziget déli csücskéig (bár mai előfordulása bizonytalan Dániában és Svédországban). Svájcban a faj kihalt, de az utóbbi években telepítés eredményeként ismét előfordul. Számos területen együtt fordul elő a fajcsoport más tagjaival, így a valós elterjedési területe tisztázásra vár. A faj jelenleg a következő országokban fordul elő: Albánia; Ausztria; Bosznia és Hercegovina; Bulgária; Cseh-Köztársaság; Észtország; Fehéroroszország; Franciaország; Görögország; Horvátország; Kazahsztán; Lengyelország; Lettország; Litvánia; Macedónia, Magyarország; Málta; Moldova; Montenegro; Németország; Olaszország; Oroszország; Románia; Szlovénia; Szerbia; Szlovákia; Ukrajna.
Zöld varangy európai elterjedése. Készült az Európai Herpetológiai Atlasz honlapja alapján.