Mocsári teknős
A mocsári teknős páncéljának hossza körülbelül 20 centiméter. Egyes (nem magyarországi) populációkban elérheti a 30 centimétert is. Ellentétben a vízi teknősöknél megfigyelhető trenddel, miszerint a nőstények nagyobbak (például az ékszerteknősök esetében is), a mocsári teknős hímjei egy hajszálnyival nagyobbak, mint a nőstények. A páncél lapított, ovális, hátrafelé enyhén kiszélesedik. A nőstények páncélja valamivel kerekebb és magasabb, mint a hímeké. A hát- és a haspáncél rostos szalagokkal kapcsolódik össze. A haspáncél az úgynevezett csukló előtti és a csukló utáni csontlemezek mentén mozgatható, a hímeknél horpadt, a nőstényeknél lapos. Színe okkersárga, vagy barnás, a pajzshatárok mentén keresztirányú fekete csíkkal. A fekete csíkok néha egészen szélesek és elmosódottak, és dominálhatják az egész haspáncélt. Fiatal korban a hátpáncél gerincvonalán egy él húzódik, amely a felnőtt állatokon már nem figyelhető meg. Mindenféle mendemondákkal ellentétben a teknőspáncél jelentős súlyt nem bír el, csak a ragadozók egy – egyébként nem elhanyagolható – részével szemben nyújt védelmet. Mind a hátpáncél, mind a fej és a végtagok alapszíne sötét, feketésbarna vagy grafitszürke olajzöld beütéssel, amelyet mindenütt, de különösen a nyakon és a fejen kisebb nagyobb citromsárga vagy sötétsárga pettyek tarkítanak. A páncélon a pettyek mintha a pajzsok testközépi részeitől kifelé, sugárirányban futó vonalak mentén rendeződnének. A szemek szivárványhártyája a hímek esetében vörösesbarna, a nőstényeknél sárgásfehér. A frissen kelt teknősök páncélja kerek, 2,5-3 cm hosszú, általában még kevés sárga petty látható rajtuk. Hasuk gyakran fekete. Farkuk feltűnően hosszú.
A mocsári teknősről, mint oly sok nagy elterjedésű európai hüllőről is kiderült, számos elszigetelt fejlődéstörténetű populációra tagozódik. A megfigyelhető alaktani változatosságot tükrözi a sok számon tartott alfaja. A legfrissebb, mitokondriális DNS-re alapozott filogenetikai vizsgálatok legalább 9 különböző fejlődési ágat különböztetnek meg, de ezen belül is nagy genetikai változatosság mutatkozik. A vizsgálatok alapján a szicíliai populációt önálló faji rangra emelték Emys trinacris Fritz et al, 2005 néven. Jelen pillanatban az alábbi alfajokat tartják számon, amelyek részben vagy egészben átfednek a molekuláris módszerek által feltárt fejlődési vonalakkal.
A törzsalak, Emys o. orbicularis Közép-Ázsiától egészen Észak-Spanyolországig a faj teljes elterjedési területének középső és északi felén fordul elő. Az E. o. capolongoi Fritz 1995 Szardínián, az E. o. colchica Fritz, 2008 Kis-Ázsia Keleti részén, az E. o. eiselti Fritz, Baran, Budak, & Amthauer, 1998 Délkelet-Törökországban és Szíriában, az E. o. fritzjuergenobstiFritz 1993 a Pireneusi-félsziget mediterrán partvidékén, az E. o. galloitalica Fritz 1995, Délkelet-Franciaországban és Olaszország nyugati partvidékén, az E. o. hellenica(Valenciennes 1832) a Balkán-félsziget nagy részén valamint Nyugat-Törökországban, az E. o. hispanica Fritz, Keller & Budde, 1996 a Pireneusi félsziget nyugati részén, az E. o. ibericaEichwald, 1831 a Kaukázusi Kura folyó vízgyűjtőjében, az E. o. lanzai Fritz 1995 Korzikán, azE. o. luteofusca Fritz, 1989 Közép-Anatóliában, az E. o. occidentalis Fritz 1993 Marokkóban, Algériában és Tunéziában, az E. o. persica Eichwald 1831 Észak-Iránban található meg.
Európában a mocsári teknősön kívül korábban egy vízi teknőst, a kaszpi víziteknőst (Mauremys caspica) tartottak számon. Azóta kiderült, hogy ez a faj több fajt rejt magában és ebből Európában kettő, a sötét víziteknős (Mauremys rivulata) és a spanyol víziteknős (Mauremys leprosa) fordul elő. Ezeket ma már a mocsáriteknős-féléktől különálló családba (Geoemydidae) sorolják. A mocsári teknőssel szemben mindegyikük páncélja (főleg a fiatalabb egyedeknél) keskenyebb, elnyújtottabb. A páncéljuk színe inkább barnás és egyszínű, míg a mocsári teknősé majdnem fekete és többnyire élénksárga pettyek díszítik. Nyakukon és lábukon sem sárga pettyek láthatók, mint a mocsári teknősön, hanem hosszanti sárga, vagy krémszínű csíkok. Szájuk szarukávája gyakran világos, a sötét víziteknősnél majdnem fehér, míg a mocsári teknősé sötét színű, mint a fej többi része.
Az Észak-Amerikából behurcolt, egyre gyakoribb vörösfülű ékszerteknős (Trachemys scripta elegans) méretben és formában messziről hasonlít a mocsári teknőshöz, de vörös halántékfoltja („füle”) összetéveszthetetlenné teszi más fajokkal. A mocsári teknősnél robusztusabb, a kifejlett példányok akár 5-10 centiméterrel hosszabbak is lehetnek. Nyakán és lábain sárga vagy krémszínű hosszanti csíkokat visel. A sárgafülű ékszerteknős (Trachemys scripta scripta) hasonlít a vörösfülűhöz, de halántékfoltja kisebb és sárga. Más észak-amerikai mocsáriteknős-félék elvadult példányai is előfordulhatnak a hazai vizekben, pl. a hieroglifás ékszerteknős (Pseudemys concinna), vagy a tarajosteknősök (Graptemysspp.), például a közismert királyteknős vagy Mississippi-tarajosteknős (Graptemys kohni). Valamennyiük fejének és végtagjainak mintázata inkább csíkos, mint pettyes.
Magyarországi vizekből az elmúlt években többször került elő aligátorteknős (Chelydra serpentina) is, de a mocsári teknősünk nem téveszthető össze ezzel a nagyra növő (40-50 cm páncélhossz), nagyjából egyszínű barna, csőrős szájkávájú, fiatalon rücskös páncélú, hosszú farkú és meglehetősen gorombán védekező robusztus teknőssel.
Hazai elterjedés: A mocsári teknős országszerte megtalálható, tavak és folyók mentén, mocsaras területeken. Elsősorban a lassú folyású és álló vizeket kedveli, így inkább azok közelében számíthatunk rá. Éppen ezért inkább az alföldi és dombvidéki tájainkon jellemző, de helyenként középhegységi tavainkban is előfordul.
Készült az Országos Kétéltű- és Hüllőtérképezés Program honlapjára beérkezett adatok felhasználásával.
Világelterjedés: A mocsári teknős Európa jelentős részén előfordul, de hiányzik Közép-Európa egyes területeiről (Németország nagy része, Benelux államok), a Jylland-félszigetről (Dánia), Skandináviából és a Brit-szigetekről. Kelet felé, a Kelet-európai síkság déli részén egészen a Kaszpi- és az Aral-tóig terjedt el. Ezen kívül Északnyugat-Afrikában, Kis-Ázsiában és Nyugat-Ázsia egyes tájain is megtalálhatók populációi. Érdekes azonban megjegyezni, hogy ugyan Németországban nem őshonos, többfelé megtalálható, de mint azt a filogenetikai vizsgálatok kimutatták, az ottani teknősök túlnyomó többsége behurcolt egyedek leszármazottja. Mi több, a teknősök genetikai származása tükrözi a hidegháború időszakának politikai és nemzeti kettéosztottságát: az egykori Nyugat-Németországban főként a nyugat-német állampolgárok által turistaként látogatott helyekről származnak a teknősök (Spanyolország, Olaszország vagy Görögország), míg a volt NDK-ban a kelet-német turisták által elérhető országokból (Bulgária, Magyarország, Románia) származó állományok élnek. Németországban őshonos populációk csak az ország északkeleti csücskében fordulnak elő.
Mocsári teknős európai elterjedése. Készült az Európai Herpetológiai Atlasz honlapja alapján.