Keresztes vipera
A keresztes vipera jellegzetes vipera megjelenésű, azaz feje háromszögletű, a halántéktájékon elhelyezkedő méregmiriggyé alakult fültőmirigyek miatt hátrafelé kiszélesedő. A hímek átlagosan 60 cm-re, a nőstények 70-80 cm-re nőnek. Megfigyeltek már 1 méter feletti példányokat is. A hímek testsúlya 110-180 g, míg a nőstényeké 191-232 g, azonban ez a testmérethez hasonlóan, állományonként változó. Pupillája függőleges hasítású. Zömök, izmos törzse, és rövid farka van, mely a kloáka után, főként nőstényeknél hirtelen elvékonyodik. A törzs izomzata gyenge, így szorítani gyengén tud. Elterjedt nézet, hogy a farkánál fogott, lefele lógatott keresztes vipera nem tud önerőből visszamarni. Ez az állítás felnőtt példányok esetében igaz, ellenben a fiatal kígyók esetén nem. Azonban még a felnőtt egyedek is képesek önmagukon visszakúszni. Jellegzetes mintázata a nyaktájéktól a farok végéig húzódó sötét színű cikk-cakk sáv, mely elüt a test alapszínétől. A test mindkét oldalán kör alakú foltok találhatók, melyek színe megegyezik a cikk-cakk minta színével. A keresztes vipera törzsalakjára (Vipera berus berus) az erőteljes ivari kétalakúság (ivari dimorfizmus) jellemző. A nőstények a hímeknél hosszabbak és robosztusabbak. A hímeké alapszíne a szürkétől az ezüstfehérig terjedhet, a háton futó mintázat feketés, és igen kontrasztos, a nőstények alapszíne a barna valamely árnyalata, a cikk-cakk mintázat barnás tónusú, és a hímekről eltérően, nem annyira üt el a test alapszínétől. Az egyedek tarkótájékán jellegzetes X vagy Λ minta figyelhető meg. Felső ajakpajzsaik (supralabialia) fehérek, a haspajzsok (ventralia) feketék vagy sötétszürkék esetenként fehér pontozással. A farokvég a hasi oldalon mindkét nemnél sárga. Gyakran találkozhatunk fekete (melanisztikus) példányokkal, melyeknek az aránya populációnként változó. Az ilyen egyedek túlnyomó többsége a fehér felső ajakpajzsok kivételével koromfekete. Születéskor általában normál színezetűek, majd az alapszín fokozatosan sötétedik el, és 2-3 éves korukra válnak feketévé. A keresztes viperánál megfigyeltek már albínó, rozsdavörös és kékes árnyalatú példányokat is. A boszniai keresztes vipera (V. b. bosniensis) 50-60 cm-es nagyságúra nő. Jellegzetessége az színezetbeli ivari kétalakúság (dichromatizmus) hiánya. A hazai egyedek alapszíne általában a barna valamely árnyalata. A cikk-cakk mintázat barnás-feketés, és gyakran nem egybefüggő, hanem felszakadozott keresztsávok alkotják. A mintázat a nyaki tájékon és a test utolsó harmadán mindig keresztsávokból áll. A törzsalaktól a magasabb hátpikkelyszám (általában 23, a V. b. berusnál 21), a gyakori kettős szem alatti pikkelysor (subocularia) (V. b. berusnál egy) és a hátmintázat felszakadozása különbözteti meg. Hazánk déli részén elő állományaiban igen magas az – elsősorban hím – melanisztukus egyedek aránya.
A keresztes vipera az egyik legrégebbről ismert mérgeskígyó, melyet a modern zoológiai nevezéktan alapítója Carl von Linné svéd tudós írt le 1758-ban Coluber berus néven. Jelenleg, a törzslakon (Vipera berus berus) kívül 3 alfaját tartják számon. A balkáni keresztes vipera, V. b. bosniensis BOETTGER, 1889, Délnyugat-Magyarországtól (Somogy és Zala megye) Észak-Görögországig fordul elő. A V. b. sachalinensis TZAREWSKY, 1917 az orosz Távol-Keleten, Kínában, Mongóliában, Észak-Koreában honos. A V. b. nilkolskii VEDMEDERJA, GRUBANT & RUDAEVA, 1986 Közép- és Kelet-Ukrajnában, illetve Oroszország szomszédos déli részein fordul elő, de egyes szerzők külön fajként (V. nikolskii) tartják számon. A legutóbbi filogenetikai vizsgálatok azonban három, az előzőektől részben eltérő, nagy csoportot különítettek el a fajon belül: az elsőt Észak-Olaszországból és a környező ausztriai, szlovéniai és dél-svájci területekről; a másodikat a Balkánról, amely a V. b. bosninesishez sorolt állományokat tartalmazza; illetve egy harmadikat (amely a legnagyobb változatosságot mutatta), amely a faj valamennyi további állományát foglalja magába. Jelenleg a Somogy és Zala megyében élő populációk a V. b. bosniensishez, a Szabolcs-Szatmár megyében a Tiszaháton, valamint a Zempléni-hegységben élők a V. b. berushoz sorolandók.
A fekete színű keresztes viperák összetéveszthetők a velük egy élőhelyen előforduló fekete vízisiklókkal (Natrix natrix). A fekete vízisiklókat elsősorban sárga nyakszirtfoltjaik alapján különböztethetjük meg a keresztes viperától, amennyiben a nyakszirtfolt halvány vagy hiányzik (nagyon ritka) a fekete színű keresztes viperát vaskos, zömök teste, és rövid farka, valamint háromszögletű feje és függőleges pupillája alapján különböztethetjük meg ezen egyedektől. A keresztes vipera összetéveszthető a rézsiklóval (Coronella austriaca). A rézsikló azonban karcsú testalkatú, kerek pupillája van, feje nem különül el annyira a testétől, a fejtetőt pedig nagy pajzsok borítják (a keresztes vipera fején a szemek között illetve a szemek mögött figyelhető csak meg három nagyobb pajzs). Habár a rézsikló barna színezete hasonlít a viperáéhoz, a hátoldalán kettős, sötétbarna foltsor húzódik, mely csak néha alkot cikk-cakk vonalat. Hazánk másik mérgeskígyójával, a rákosi viperával (Vipera ursinii rakosiensis) is összetéveszthető a keresztes vipera, de hazánkban a két kígyófaj nem fordul elő egy élőhelyen.
Hazai elterjedés: A keresztes vipera hazánkban foltszerűen fordul elő, így megtalálható Somogy és Zala megyében, a Tiszaháton Szabolcs-Szatmár megyében, valamint a Zempléni-hegységben, beleérve Tokaj-hegyet és környékét. Feltehetőleg médiakacsának tekinthetők a Bakonyban, a Bükkben illetve a Pilisben talált viperákról szóló hírek, de előfordulhat, hogy elengedett példányokról van szó.
Készült az Országos Kétéltű- és Hüllőtérképezés Program honlapjára beérkezett adatok felhasználásával.
Világelterjedés: A keresztes vipera a világ legelterjedtebb szárazföldi mérgeskígyója. Előfordulása kiterjed majdnem a teljes Palearktikumra, így megtalálhatjuk Angliától Európán át egészen a Szahalin-félszigetig. Az Ibériai-félszigeten, Luxemburgban, Dél-Franciaországban, Dél-Olaszországban és Dél-Görögországban nem honos. Elterjedése a Skandináv-félszigeten és Oroszországban az Északi-sarkkörön is túlnyúlik. Dél-Európában és a Balkánon szórványos elterjedési mintázatot mutat.
Keresztes vipera európai elterjedése. Készült az Európai Herpetológiai Atlasz honlapja alapján.