Alpesi tarajosgőte
Nagytestű tarajosgőte faj, a hím akár 15, a nőstény 17 cm hosszú is lehet. A hátoldal többnyire sötét barna, esetleg zöldes árnyalatú, fekete foltokkal tarkítva. Az arcon és a torkon látható fehér foltozás és pettyezés, de az a testen már eltűnik. A hasoldal, a többi tarajosgőte fajhoz hasonlóan narancsos színű, fekete foltozással. A hímek nászidőszakban tarajt növesztenek. A taraj a test és a farok találkozásáig erősen szeldelt, ott megszakad, majd a farkon már sima élű. A nőstények nagyobbak és erőteljesebb testfelépítésűek. Színük valamivel sötétebb a hímekénél. Tarajuk nincsen, de általában látható egy sárga sáv a háton, a gerinc vonalán. Ez a sáv a fiatalokon is megvan. Lárvája a többi tarajosgőte fajhoz hasonló, zömök testalkatú. Kopoltyúi hosszú nyelűek. Az úszóhártyán sötét foltok figyelhetők meg, farkának vége egyenes, finom, hosszú szálban nyúlik ki.
Az alpesi tarajosgőtét (Triturus carnifex) sokáig Triturus cristatus egyik alfajaként tartották számon. Bucci-Innocenti és munkatársai 1983-ban kimutatták, hogy az alfajok kromoszómái jelentős különbséget mutatnak, így a többivel együtt ezt a taxont is faji rangra emelték. Az alpesi tarajosgőtének 2007-ig két alfaja volt ismert, ekkor azonban a Balkán-félsziget nyugati részén előforduló állományait Triturus macedonicus néven önálló fajként különítették el. A jelenlegi álláspont szerint a Triturus carnifex monotipikus fajnak tekinthető. Elterjedési területének északi határvidékén a közönséges tarajosgőtével (Triturus cristatus), keleten kisebb gyakorisággal a dunai tarajosgőtével (Triturus dobrogicus) hibridizál.
Leginkább a másik két hazánkban is előforduló tarajosgőte fajjal, a közönséges tarajosgőtével (Triturus cristatus) és a dunai tarajosgőtével (Triturus dobrogicus) téveszthető össze. Fontos megkülönböztető bélyege a test és a lábak hosszának aránya (Wolterstorff-index), amely a nőstények esetében 54-59 %, a hímeknél pedig 64-67 %, ami több, mint a másik két faj esetében. A hazai fajok közül az alpesi tarajosgőtének vannak a leghosszabb lábai. A többi fajhoz vizonyítva a nőstény hátán futó sárga csík is élénkebb, kifejezettebb. A nyak foltozottsága is jellegzetes, ugyanis a közönséges tarajosgőtének nincsenek apró fehér foltok a nyakrészén. A dunai tarajosgőte nászidőszakban viselt háttaraját a farokvitorlájának elejétől egy bemetszés választja el, míg az alpesi tarajosgőte esetében ez a rés nem található meg, taraja testméretéhez viszonyítva lényegesen kisebb. Lárvája más, nem a tarajosgőte csoporthoz tartozó hazai gőtefajok lárváitól könnyen elkülöníthető. Az alpesi gőte (Mesotriton alpestris) lárvájának jóval kisebb kopoltyúbojtjai vannak, farka a testénél rövidebb vagy azzal egyelő hosszúságú, farokvitorlája alacsonyabb, és nem foltozott. A pettyes gőte (Lissotriton vulgaris) farka a testénél mindig hosszabb, és hegyes csúcsban végződik, a farok úszóhártyája magas, hullámos szélű, és kevésbé pontozott.
Hazai elterjedés: Hazai előfordulásai a Nyugat-Dunántúlra korlátozódnak. Az Őrségben és a Vendvidéken tiszta állományai fordulnak elő, míg a Kőszegi-hegységben a dunai tarajosgőtével keveredik.
Készült az Országos Kétéltű- és Hüllőtérképezés Program honlapjára beérkezett adatok felhasználásával.
Világelterjedés: Elterjedési területe magába foglalja Olaszország nagy részét, Szlovéniát és Ausztria keleti felét. Előfordul Svájc, Németország és Csehország déli peremén, Nyugat-Magyarországon, valamint Horvátország és Bosznia-Hercegovina északnyugati területein is. Behurcolt állományai élnek Svájcban Genf környékén, Nagy-Britanniában és az Azori-szigeteken.
Tarajosgőte faj-komplex európai elterjedése. Készült az Európai Herpetológiai Atlasz honlapja alapján.