2014.06.06

A kék vércsék nyomában - I. rész: tavaszi érkezés

A madártani könyvekben a kék vércsékkel kapcsolatban megemlített egyik alapinformáció, hogy ezek a telepesen költő, de saját fészket nem építő madarak akkor érkeznek meg az afrikai telelőterületekről, amikor a fészekalbérletet biztosító vetési varjak fiókái kirepülnek a fészekből.



Ezt olvasva a dolog egyszerűnek tűnik – a vércsék pikk-pakk beköltöznek a hazaérkezésükre pont megüresedő fészkekbe, ahol kényelmesen belekezdhetnek a költésbe.

Most induló és párhuzamosan futó cikksorozatunkban nemcsak arra keressük a választ, hogy ez a beköltözés valóban ilyen egyszerű-e, de végigkövetjük a madarak életét az őszi vonulásig, illetve a kékvércse-védelmi LIFE+ programban dolgozó kutatók, természetvédelmi szakemberek és önkéntesek munkáját is.

A kék vércsék hazánk és az Európai Unió kiemelt fontosságú védett természeti értékei. Megőrzésüket az Európai Bizottság LIFE+ természet alapja támogatja (további információ: falcoproject.eu).   A cikksorozatunkban felvillantott kékvércse-kutatások alapvető célja − a tudományos megismerés mellett − a madarak minél hatékonyabb védelmi gyakorlatának megalapozása.

 

Négy tavaszi nap a Vásárhelyi-pusztán

A program „kamerája” május második hetében négy napra a Vásárhelyi-pusztára, a partner Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság (KMNPI) területére látogatott. A négy napból másfél magányosan telt a kékvércse-megfigyelő lesben, ahonnan észrevétlenül, a madarak szemszögéből ismerhetjük meg a történéseket.




A zárt magasles-megfigyelőhely különlegessége, …




… hogy a csak bentről átlátható, használaton kívül letakart kitekintő ablakai ...




... elé szerelt költőládákba ...




…a lesből be is látni. A három láda közül kettőben ...




... csókák (Fotók: Orbán Zoltán), …