2014.06.10
Hajdú-Bihari Csoport

Mozgalmas május Hajdú-Biharban

Közel 400-an vettek részt a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Hajdú-Bihar megyei programjain 2014 májusában. A már április végén elindult „fülemülék éjszakája” program tovább folytatódott. A kilátogatók a terepen megejtett tájékoztatón kívül távcsövön át és gyűrűzés során kézközelből is megcsodálhatták a fülemülét, megleshették őket több helyszínen, miközben hallgathatták ezeknek a kedves madaraknak az egyedülálló énekét.

A Madarak és Fák Napjához több program is kapcsolódott. A József Attila telepi könytvár adott teret iskolások faültetéséhez majd érdekes előadáson bővíthették madártani ismereteiket a fiatalok. A Bold Agro Kft. Derecskei Gyümölcsöse debreceni rendezvényén is részt vettünk az Egyetem téren, ahol az MME Információs pontot nagy érdeklődéssel kereste fel a közönség. A kicsiknek lehetősége volt túzokot, poszméhet színezni, miközben megismerkedhettek az említett állatokkal.




Fülemülék megfigyelése

A Zsuzsi Erdei Kisvasút Madarak és Fák napi rendezvényén madárgyűrűzési bemutatón és szakvezetéses túrán vehettek részt az érdeklődők. A gyűrűzés során olyan madarakkal találkozhattak a kilátogatók, mint a kék cinege, a csilpcsalpfüzike, a feketerigó, a barátka vagy a vörösbegy.

A vezetett túrán indulók megismerhették a környék fontosabb növénytársulásait, védett és védendő növény-, és állatfajait. Utunk során –egyebek között-sok frissen kirepült fiókát és számos szép nappali lepkét figyelhettünk meg.

Immár hagyományosan megtartottuk a Debreceni Egyetem Botanikus kertjében Madarak és Fák napi madárgyűrűzésünket és madarász sétáinkat.

A délelőtti gyűrűzés során az alábbi madarak kerültek a zsákjainkba: 3 örvös légykapó, 2 barátposzáta, 3 fülemüle, 1 vörösbegy, 2 erdei pinty, 1 őszapó és 1 seregély. A hálóellenőrzések közötti időben a botanikus kert gazdag élővilágával ismerkedtünk, így a búbosbankától a mocsári teknősig sok minden került a szemünk elé.




Madárgyűrűzési bemutató

Idén az év hüllője a mocsári teknős. A Debreceni Egyetemen tartott vetítéssel egybekötött előadás a faj megismerését és védelmének lehetőségeit szándékozott ismertetni.

 

A Debrecen-Józsa közeli Tócó-patak szakaszon folytatódott poszméhmonitorozó programunk, melynek során a mocsári teknős adatok gyűjtésébe is belefogtunk. A borús, hűvös időjárás sem tartott vissza minket, így fekete gólyát, egerészölyveket, bíbiceket, kakukkokat és még számos madárfajt láttunk utunk során.

Megtartottuk a tanév utolsó, nyári szünet előtti „MME Természetjáró Suli” foglalkozását, melyen a gyerekek az év hüllőjével és rovarával ismerkedtek meg. A foglalkozások természetesen szeptembertől újra folytatódni fognak.



Köszönöm Erdélyi Henriettának, Fekete Orsolyának, Karácsony Zitának és Tóth Pálnak egyes programok lebonyolításában nyújtott segítségét.

A következőknek szintén hálával tartozunk az együttműködésért: Debreceni Egyetem AGTC, Debreceni Egyetem Botanikus kertje, Bold Agro Kft., József Attila-telepi Könyvtár.


Koczka András

Területi Iroda vezető

Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület/BirdLife Hungary