2016.10.04
Hajdú-Bihari Csoport

KFO felmérés eredményei a Bihari-sík Tájvédelmi Körzet határain belül

Idén a 12. országos szintű KFO felmérésen az MME Debreceni Területi irodájának felmérői igen kitettek magukért.

A középfeszültségű oszlopok felmérésen részt vett az irodavezető mellett több nyári gyakorlatos: Iski Annamária, Szabó Andrea és Szabó Fruzsina Magdolna a Debreceni Egyetem Természetvédelmi mérnök szakos hallgatói is.

Összesen 106 km-es szakaszt jártunk be jellemzően a Bihari-sík Tájvédelmi Körzet határain belül, mely során 937 oszlop felmérésére került sor. Ezeken a területeken 183 elpusztult madár egyedet találtunk, melyből 55 védett (pl. : vörös vércse, vetési varjú) és 18 fokozottan védett (pl.: szalakóta, kék vércse) faj volt.




Nem szigetelt gólyagyilkos oszlop (Fotó: Veszelinov Ottó)




Áram ütötte szalakóta tetem (Fotó: Veszelinov Ottó)

2016-ban a 12. országos szintű KFO felmérés szeptember 15-ig tartott, míg a korábbi években ez a felmérés később kezdődött és már az igen hideg időkben ért véget. Az ez évben végbement monitoring azonban jóval korábban, már augusztus 1-jén elkezdődött, ennek oka a szalakótavédelmi LIFE+ projekt által érintett területekhez kötődő adatok gyűjtése a faj áramütés-kockázatának nagyságáról.

Felmérésünket követően bízunk abban, hogy az állami vagy civil természetvédelmi szervezeteknek minél hamarabb lehetősége lesz leszigetelni az eddig szigeteletlen és ez által madárgyilkos oszlopokat.

Veszelinov Ottó, Iski Annamária