Gólya Road Show Bácsalmás és környéke - Beszámoló
|
Az Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület központi szervezésében, Bácsalmás város önkormányzatának támogatásával 2013-ban első alkalommal szervezte meg országos gólyafészek felmérési és gyűrűzési akcióját, a „Gólya Road Show-t” Bácsalmás és járása helyszínekkel.
A gyűrűzést eredetileg két napra terveztük, de az időjárás közbeszólt és az eső miatt három napra kellett osztanunk a programot. A bemutató során 10 települést látogattunk meg és jelöltünk gólyafiókákat. Sok fészekben már közel anyányi fiókákkal találkoztunk, ezért néhány esetben nem tudtunk gyűrűzni. Meghiúsult költéssel mindössze egy fészeknél szembesültünk, ahol az egyik szülőmadár hetekkel ezelőtt áramütést szenvedett. Minden fészekben egészséges, jó kondícióban lévő fiókák fogadtak bennünket, csupán néhány helyen láttunk egy-egy elpusztult fiókát.
A Bácsalmás környéki események összefoglalója |
A három nap alatt összesen 21 fészekben mintegy 63 fiókát jelöltünk meg, ami átlagosan 3 fiókát jelent fészkenként. Egy bácsalmási fészeknél az egyik fióka túl nagynak bizonyult a biztonságos gyűrűzéshez, így rá nem került gyűrű.
Az adatok alapján kijelenthetjük, hogy ez az év Bácsalmás környékén fiókaszám tekintetében átlagos volt.
A fiókaszám eloszlása az idei évben a következőképpen alakult:
2 fiókás fészek: 6
3 fiókás fészek: 9
4 fiókás fészek: 5
5 fiókás fészek: 1
A rendezvényt a három nap alatt összesen 463 érdeklődő látogatta meg. Legtöbben Bácsalmáson és Madarason voltak kíváncsiak a gólyafiókák gyűrűzésére.
|
|
Érdeklődők sokasága (Fotók:Schneider Viktor) |
A látogatók létszáma, a rengeteg pozitív visszajelzés és vélemény mind azt igazolja, hogy nagy igény mutatkozik ilyen és hasonló természetvédelmi témájú rendezvényekre Bácsalmáson és annak környékén, ezért a nyilvános gólyagyűrűzést terveink szerint 2014-ben is megtartjuk.
Szeretnénk köszönetet mondani Bácsalmás Város Önkormányzatának, hogy az emelőkosaras autót rendelkezésünkre bocsátották, a Kiskunsági Nemzeti Parknak valamint a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesületnek a támogatásért. Külön köszönet illeti Schneider Viktor önkéntest a szervezésben, fotózásban és a gyűrűzésben nyújtott segítségért, illetve Kalocsa Bélát, aki a keddi napon gyűrűzött.
|
Hívásával 250 Ft-tal támogatja az MME madárvédelmi munkáját. Köszönjük! |
|
|
Tamás Ádám
MME Bács-Kiskun Megyei Helyi Csoport
A felső kis képen a fiókák gyűrűzése látható
(Fotó: Schneider Viktor)