Fecskék, fecskefészkek, denevérek

A füsti fecske az emberi települések megjelenése, elterjedése előtt barlangokban, sziklaüregekben, sziklafalakon fészkelt, napjainkban azonban szinte kizárólag épületeken, általában istállókban, tanyaépületek vagy olyan vidéki házak belső részein költ, ahová szabad bejárás nyílik. Nagyban kötődik az állattartáshoz, mivel az itt előforduló legyek és egyéb rovarok táplálékot jelentenek a számára. Kora hajnali csivitelése, a fészek alatt felhalmozódó ürüléke zavarhatja a ház tulajdonosait, ezért előfordulhat a fészek leverése, szélsőséges esetben a fecskék elpusztítása is. Fészkelése meghiúsulhat, ha akadályozzák az épületbe történő szabad bejutását (bezárják az ajtót, ablakot, elfedik a szabad nyílásokat). A faj állománya lassú csökkenést mutat. 

A molnárfecske településeink jellegzetes madara, városokban is gyakran látható. Ma már szinte csak épületeken költ, korábban sziklafalakon, faodvakban, barlangokban fészkelt. Félig nyitott fészkét ereszek, betonerkélyek, homlokzati beton virágtartó elemek alá, ablakkávákba építi. Egyes tömbházaknál vagy lakótelepen nagy egyedszámban is megfigyelhető. Apró rovarokkal táplálkozik, amelyeket főleg a levegőben kap el. Hazai állományára – a füsti fecskéhez hasonlóan – mérsékelt csökkenés a jellemző. Csivitelése zavarhatja a természetes életmódtól eltávolodó emberek nyugalmát.

Húzd a szöveget a megfelelő képhez!

A legnagyobb problémát a fészek alatt felhalmozódó ürüléke jelenti. Egy nagyon egyszerű madárvédelmi eszközzel, a fecskepelenkával kiküszöbölhető ez a probléma. Ennek lényege, hogy a fecskefészek alá egy 30x20 cm-es fa-, fém- vagy műanyag lapot erősítünk, amely felfogja a lehulló ürüléket. A fecskepelenkáról általában elegendő évente egyszer, a költési időszakot követően, október és március között eltávolítani a felhalmozódott ürüléket. Ezt az eszközt célszerű ősszel felszerelni. Ha már kész a fészek, ezt a munkát lehetőleg ne a kotlási időszakban végezzük, mert ilyenkor a tojásokon ülő madarak rendkívül érzékenyek a zajra, vibrációra, hanem a fiókák kikelése után, amikor a madarak szinte folyamatosan táplálék után járnak. 

Fecskepelenka

A sarlósfecske, amely magyar nevével ellentétben nem a fecskék rokona, napjainkban a városok madara. Eredetileg sziklákon, kisebb számban odúkban, löszfalakon költött. Előszeretettel fészkel panelházak, alagútzsalus rendszerrel épült házak, magas épületek, építmények réseiben, üregeiben, tetőszerkezetében. A panelépület felújításakor, például egy homlokzati hőszigetelés kialakítása során ezek a fészkelőhelyek könnyen eltűnhetnek, ezért az épületek egyes homlokzati elemeinél vagy a lapos tetőre épített, nem lakás céljára szolgáló műszaki kiszolgálóépítmények falainál érdemes fészkelőhelyet biztosítani a számukra.



sarlósfecske

Sarlósfecske fészke házfalak repedéseiben



Sarlósfecske odúk

Mesterséges sarlósfecskeodú

Az épített környezet épületei rendszeres karbantartást, állagmegóvást, felújítást igényelnek. Első lépésként fel kell mérni az érintett épületen megtelepedett védett fajokat. Ehhez segítséget nyújthatnak természetvédelemmel foglalkozó civil szervezetek, a területileg illetékes nemzeti park igazgatóságának munkatársai. Ki kell dolgozni azokat a műszaki megoldásokat, amelyekkel segítjük e fajok állományának megőrzését, védelmét. Meg kell vizsgálni, hogy milyen lehetőség van mesterséges odúk kihelyezésére, fészkelőhelyek kialakítására. 

Néhány szóba jöhető egyéb gyakorlati védelmi eszköz kihelyezése:



veréblakótelep

Veréblakótelep



Vércse költőláda

Vércse költőláda



Búbospacsirta költőláda

Búbospacsirta költóláda



Denevérodú

Denevérodú

Időben el kell indítani az engedélyeztetési eljárást. A jól megindokolt kérelmet a területileg illetékes kormányhivatalhoz kell benyújtani. Mindenképpen ajánlott az érintett nemzetipark-igazgatóság szakembereinek bevonása is, ugyanis a környezetvédelmi hatóság szakértői véleményt kér majd tőlük a felújítással kapcsolatban. Az első beavatkozás a felújítás során lényegében egy fészekeltávolítási munka, ehhez szükséges a szakhatóság engedélye. A fecskefészkek eltávolítását november 1-től március 31-ig kell elvégezni, a denevérek szállás- és szaporodóhelyeit az április 1–31. és az augusztus 15. – október 31. közötti időszakban lehet megszüntetni. Denevérek esetében mindenképpen kérjük denevérvédelemmel foglalkozó szakemberek közreműködését. Bár a fészkek eltávolításra kerülnek, érdemes a felújítási munkát mégis költési időn kívülre tervezni; ez lehet a szeptemberi, októberi időszak. A szakhatóság ki fog térni az engedélyben a részletekre, így a dátumokra is. Azért is szükséges már a folyamat elején egyeztetni velük, hogy megfelelően ütemezhető legyen a munka. Amennyiben a munka nem végezhető el költési időn kívül, akkor a fészkek eltávolítása után az állatok megtelepedését meg kell akadályozni az érintett részeken (a visszatérő fecskék valószínűleg újra ott szeretnének fészket építeni), erre vonatkozóan szintén a szakhatóság engedélye lesz a mérvadó. A házban és a környéken élő lakosságot tájékoztatni kell a védett fajokat érintő beavatkozásról. Lehetőleg a fészkelő- és szaporodóhelyek megszüntetésével egy időben ki kell alakítani az alternatív lehetőségeket az épületen, és ki kell helyezni a madár- és denevérvédelmi eszközöket.

 

 

 

Készen vagyok