Erdei iskoláztatással kapcsolatos továbbképzés
Felhívás erdei iskoláztatással kapcsolatos továbbképzésre pedagógusok számára. A továbbképzés elvégzése feltétele az erdei iskolai támogatások igénybevételének, amelyek a Svájci- Magyar Együttműködési Program SH/4/10 azonosító számú „Égigérő tanterem” című projekt keretében a 2013-tól 2016-ig kerülnek meghirdetésre.
Kizárólag azok az iskolák kaphatnak támogatást jelen konstrukcióban, ahonnan legalább egy pedagógus részt vesz a képzésen és az azt követő műhelymunkán.
Továbbképzés megnevezése: Természetismereti terepi vezető - akkreditált továbbképzés és műhelymunka
A képzés szervezője: Környezet- és Természetvédelmi Oktatóközpontok Országos Szövetsége (KOKOSZ)
A részvétel feltételei:
Általános iskolai korosztállyal[1] foglalkozó pedagógus jelentkezhet a képzésre
A képzés óraszáma: 34 óra + 10 óra műhelymunka
(Hétfőtől péntekig)
A 44 órás továbbképzés 15 óra elmélet, és 19 óra terepi, illetve 10 óra kooperatív csoportmunkából tevődik össze.
A továbbképzések műhelymunkával egészülnek ki, mely során
a pedagógusok új ismeretanyagra tehetnek szert a Natura 2000[2] eszméjével kapcsolatosan, továbbá módszertani útmutatást kapnak arra vonatkozóan, hogy milyen formában lehet beépíteni az erdei iskola programba a Natura 2000-es területek ismeretanyagát.
A képzés célja:
- olyan szemléletmód kialakítása, amellyel a képzés résztvevői a környezeti nevelés aktív, tudatos „hírnökeivé” válhatnak és képesek felismerni a környezeti, természeti szocializáció személyiségformálásra gyakorolt pozitív hatását, jelentőségét
- a képzés résztvevői olyan tudással és gyakorlattal rendelkezzenek, melyekkel képesek lesznek felkészülni egy-egy erdei iskolai/természetismereti gyakorlati oktatáshoz kapcsolódó program bonyolítására, megszervezésére.
- a jelentkezők kellő ismeretekkel rendelkezzenek erdei iskolai és/vagy természetjárási programok megszervezéséhez, a lehetséges helyszínek, gyakorlatok kiválasztásához, gyakorlati programok, tájbejárások vezetéséhez, valamint ismerjék meg azokat a szakmai, pedagógiai, oktatási alapokat, amelyek ehhez szükségesek.
Fontosnak tartjuk, hogy a képzésben résztvevők majd hatékonyan, empirikusan tudatosítsák „tanítványaikban” a helyes ember-természet viszony kialakulását, az őt körülvevő környezet és az ember kapcsolatának harmonikus megismerését, és erősítsék a személyes megfigyelésen, tapasztalaton alapuló, élményszerű tanulás jelentőségét.
A program során megszerezhető kompetenciák:
A résztvevő:
- képessé válhat a természeti környezet értékeinek tudatosítására és átadására- a nevelés kontextusában
- megismerheti – a megfelelő eszközismeret birtokában – a terepi vezetés komplex módszertanát: a túrák, foglalkozások előkészítésétől, megtervezésétől át a javasolt helyi útvonalakon keresztül a terepbejárásig
- kellő ismeretekkel rendelkezhet erdei iskolai és/vagy természetjárási programok megszervezéséhez, a lehetséges helyszínek, gyakorlatok kiválasztásához, gyakorlati programok, tájbejárások vezetéséhez
- képes lehet előmozdítani a természetben-járás kooperatív team munkáját
- kifejlesztheti – harmonikus szemlélet- és magatartásformálás során – a gyermekekben a tapasztalati tanulás iránti fogékonyságot, a természet iránti szeretet, illetve a környezetről való felelős gondolkodás, környezettudatos magatartás alapértékeit.
A KÉPZÉSEN RÉSZTVEVŐK TANÚSÍTVÁNYT KAPNAK.
A képzést ajánljuk:
- azoknak az általános iskoláknak, amelyek pedagógiai programjában szerepel az erdei iskola, azt a környezeti nevelés részeként szakszerűen kívánják előkészíteni, igénybe venni és a későbbiekben feldolgozni valamint támogatottként rész kívánnak venni az „Égigérő tanterem” projektben.
Szervezés:
A képzés 2014. 03. 28-30. és 2014. április 11-13. között kerül megszervezésre Jeskó Panzió és Étterem helyszínen.
A képzés létszámkerete 30 fő. Túljelentkezés esetén 1 iskolából csak egy jelentkezést fogadunk el, illetve a jelentkezés elfogadásánál a beérkezés időpontját vesszük alapul.
Jelentkezési határidő: 2014. március 25. (kedd)
Részletek a jelentkezési lapon találhatók, amely letölthető: www.kokosz.hu oldalról
A képzésről további tájékoztatást nyújt: Molnár Zoltán (mzmadar6@gmail.com; 20/226-2828)
[1] Fenntartótól és szervezeti formától függetlenül jelentkezhetnek pedagógusok
[2]Az Európai Unió közösségi jelentőségű természetes élőhelyei, valamint állat- és növényfajai védelmében az egyes tagországok területeket jelöltek ki, amelyek így az EU ökológiai hálózatának, a Natura 2000 hálózatnak a részeivé váltak. A hálózat eszméjére nevéből is következtethetünk: értékes természeti területek, élőhelyek többé-kevésbé összefüggő láncolata, amelyek az eredeti európai élővilágot őrzik.