Madarak és Fák Napja

1902 óta a Párizsban az európai országok egyezséget kötöttek a madarak védelmének érdekében. Az 1906. évi I. törvénycikk szerint minden év májusában egy napot az iskolákban arra kell szentelni, hogy megismertessék a diákokat a hasznos madarakkal.

 

A világon először Chernel István ornitológus szervezte meg, 1902-ben, Magyarországon. A természetvédelmi törvény 43. § (3) szerint „Minden év május 10-e a Madarak és Fák Napja. E nap megemlékezéseinek, rendezvényeinek a lakosság – különösen az ifjúság – természet védelme iránti elkötelezettségét kell szolgálnia.”

Madarak és Fák Napja Országos Verseny

A Madarak és Fák Napja versenyt a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) és a Környezet- és Természetvédelmi Oktatóközpontok Országos Szövetsége (KOKOSZ) rendezi meg minden évben. A versenyben az 5-6-7. évfolyam diákjai mérik fel tudásukat, természeti, környezetvédelmi és biológiai tananyaghoz kapcsolódó alapismeretek elsajátításával.

Az iskolai-házi versenyek lebonyolítása mindig az intézmény szaktanárának feladata, az általános iskolai tananyag, az év fája, az év madara, madárvédelem és madárhang anyagok összeállítása alapján. A megyei szintű területi fordulókon iskolánként egy, kivételes esetben két csapat vehet részt - abban az esetben, ha a házi versenyen 10-nél több csapat indult, vagy ha az előző évben országos döntős volt csapatuk – és a területi versenyek első helyezettjei kerülnek be a döntőbe. Az országos döntőre mindig Dombóváron, a Belvárosi Általános Iskolában kerül sor.

2008. évi országos versenyfelhívás

Minta feladatok
2007. évi területi forduló feladatlap
2006. évi területi forduló feladatlap
2006. évi döntő feladatlap