2015.01.31

Tél - fagy - itató - madarak

Télen sokan azért nem itatnak, mert a víz megfagy. Pedig éppen ez, a folyékony halmazállapotú víz hiánya a legfontosabb érv a téli itatás mellett. Ráadásul ebben az etető madarai is segítségünkre vannak, jellegzetes viselkedésükkel órákkal is elodázhatják az itatók teljes befagyását! Megmutatjuk, miként.

 

Madarak a fagy ellen

A dolog a nagy forgalmú etetőkön működik, ahol a madarak szinte folyamatosan látogatják az itatót. Miközben ennek vize hártyásan elkezd befagyni, a leggyakoribb vendég cinegék és verebek kis, csőrnyi széles ablakokat törnek és tartanak nyitva a jéghártyán. Ezek a nyílások a jégfelszín folyamatos vastagodása közben akár órákon át is megmaradhatnak, és minden olyan faj képes ezekből inni, melynek csőre belefér a lékekbe.

Az alábbi videón egy ilyen befagyó itató "működése" figyelhető meg. Itt is a verebek és a cinegék a jégtörők, a balkáni gerlék pedig kihasználják az ő munkájukat, mivel csőrük elég keskeny ahhoz, hogy a jégnyílásokból inni tudjanak. Ezt az is segíti, hogy a galambok a legtöbb madárral ellentétben nem a csőrükkel kanalazva, hanem folyamatosan szivattyúzva-kortyolva tudnak inni. Bajban van viszont az a meggyvágó (1:22-nél), ami ritka vendég ezen a fővárosi etetőn, így nem is vett részt az ivólékek kialakításában. Amikor pedig megjelent az itatón, annak vize már annyira megfagyott, hogy hatalmas, széles csőrével a szűk nyíláson keresztül nem tudott inni.