2015.01.05

A lila bőrkesztyű nem lila tehénből van

Bármilyen meglepő is, ezt nem minden gyerek tudja. Bár furcsa, de nem az ő hibájuk. A lakosság nagy része városokban él, nem veszi őket körbe a természet, az óvodákban, iskolákban nem mindig jut elég idő vagy anyagi forrás arra, hogy a gyerekek kijussanak a négy fal közül.



Ki a friss levegőre, ahol minden lépésnél egy új csodával, egy új élőlénnyel találkozhatnának – bogarakkal, lepkékkel, madarakkal és akár tehenekkel is. Amik nem lilák, hanem feketék, fehérek, tarkák.

Felnőttként is tapasztaljuk, hogy sokkal könnyebb úgy elsajátítanunk egy új ismeretanyagot, ha azt a gyakorlatban látjuk, kipróbálhatjuk.  Ez a gyerekekre nézve még inkább igaz. Nem elég, ha csak bent a tanteremben mutatjuk meg nekik, milyen is egy vörösbegy vagy egy mocsári teknős, és hogy melyik állat milyen élőhelyet részesít előnyben. Ha nem leshetik meg távcsővel a bokorban megbúvó madarat, nem hallhatják a csicsergését, ha nem piszkolhatják magukat egy kicsit össze a kinti játékos tanulással, az élmény nem lesz ugyanaz.




Nem mindig van alkalom egy kirándulásra, de munkatársainknál rengeteg olyan kellék és játék van, melyek segítségével a természet belopózhat az osztálytermekbe is (Fotó: MME archívum).

 

Oktatási kampányunk támogatói nagy segítséget nyújtottak abban, hogy ingyenes környezeti nevelő programjainkon keresztül ezek az élmények, tapasztalatok olyan intézményekben tanuló gyerekekhez is eljuthassanak, ahol az anyagi források ezt nem teszik lehetővé.

Az egyik ilyen intézmény a székesfehérvári Hét Vezér Általános Iskola volt, továbbá a budapesti XVIII. kerületi Wesley-Kincsei Általános Iskola és Gimnáziumban is jártak környezeti nevelőink, ahol két speciális nevelési igényű gyerekekkel foglalkozó osztályban is tartottak foglalkozásokat. Óvodák közül a dunaharaszti Hétszínvirág Óvoda két csoportja, a pákozdi Nyitnikék Óvoda és a budapesti XXI. kerületi Fenyves Óvoda gyermekei fejleszthették természetismereti tudásukat a programok által.

A környezeti nevelésre beérkezett támogatások nemcsak az ingyenes programjainkat segítik, hanem lehetővé teszik a már jól bevált ismeretterjesztő foglalkozások – mint például a „Madarász ovi” vagy a „Madarász suli” nevű programjaink – folyamatos fejlesztését is.

Köszönjük, hogy támogatásukkal lehetővé tették sok gyerek számára a természetben való barangolást!

Ha úgy érzik, hogy ennél az ötnél jóval több iskola és óvoda is rászorulna ingyenes oktatásainkra, kérjük, segítsék őket azzal, hogy támogatják egyesületünket adományozói oldalunkon.