2012.02.17

Egy kis "etetőfizika" - az enyhüléssel ismét előtérbe kerül az alma és a cinkegolyó

Két hét nálunk szibériainak számító, vörös riasztásos hidege után a tél visszatér a normális kerékvágásba, amikor a hőmérséklet napközben gyakran emelkedik  fagypont fölé és éjszaka sem hűl -10 C° alá. Ilyen nagy időjárási váltáskor érdekes megfigyeléseket végezhetünk azokon az etetőkön, ahol a megszokott "szotyi" mellett alma és cinkegolyó is várja a madarakat.

 

A fagyroncsolás előnyei

A most ránk köszönő, akár 20 C°-ot is meghaladó melegedés azért is jelent nagy könnyebbséget a madaraknak, mert a hetekig kőkeményre fagyott alma és cinkegolyó ismét könnyebben hozzáférhetővé válik számukra.





A leghidegebb téli időszakban az alma, a vaj és a cinkegolyó is olyan keményre

fagy, hogy a madarak többsége számára nemcsak nem éri meg ezekből 

táplálkozni, de nem is képesek erre (Fotók: Orbán Zoltán).

 

Az erőteljes testfelépítésű és csőrű madarak (cinegék, verebek, rigók) természetesen a jéggé dermedt almát és cinkegolyót is meg tudnák "munkálni", ennek nagy munka- és energiaigénye miatt azonban alig vagy egyáltalán nem szánnak erre időt nagy mínuszok idején, ilyenkor inkább a fagyban is gyorsan és egyszerűen (azaz maximális hatékonysággal) hozzáférhető napraforgót és egyéb magvakat fogyasztják az etetőn.



A fekete rigó csőre nem alkalmas a napraforgó feltörésére, ezért ezt egészben

nyeli le (Fotó: Orbán Zoltán).

 

Az alma esetében - amint azt a Madárbarát kert programban folyamatosan hangsúlyozzuk a téli madáretetés kapcsán - a madarak számára kimondottan előnyös a fagyás-felengedés-fagyás-felengedés periodikus váltakozása, mert ennek hatására a kemény gyümölcshús olyan állagú lesz, mintha megfőtt volna. Ez azért teszi az almát ilyen állapotában különösen vonzóvá a madarak - különösen az áttelelő rovarevő kisénekesek - számára, mert könnyebben és gyorsabban tudják fogyasztani.



A hetekig fagyott, majd felengedő alma olyan állagúvá válik, mintha megfőtt

volna, ami könnyebb
fogyaszthatóságot, nagy könnyebbséget jelent

az etető madarai számára (Fotó: Orbán Zoltán).