2016.08.15

Augusztus a Madárbarát kertben I. - Miért kopasz az itatóra járó szajkók némelyike?

Augusztusban – néhány faj kivételével – lezárul a költési szezon, és amint azt írtuk, ez sok helyen a madárforgalom jelentős csökkenésével jár. A Madárbarát kertben azonban ilyenkor is akad látnivaló – ezekre mutatunk példákat most induló cikksorozatunkban.



A szajkó, ez az erdőlakó varjúféle nem csak fészeképítésre használja, de táplálékát is alapvetően a fák között (a lombozattól a talajig) keresi. Ebből következően még a településeken élő, az emberhez jobban hozzászokott szajkókra is jellemző a rejtett, bujkáló életmód. Ilyen körülmények között fel sem tűnhet, hogy nyár végén e madarak egy részének a feje és a nyaka szinte teljesen kopasz.

Ez az alacsony megfigyelési esély azonban nem vonatkozik azokra a madárbarátokra, akik folyamatosan itatnak. A nyárvégi meleg időben az itatók ivó- és fürdővize ugyanis mágnesként vonzza a szajkókat is. Ráadásul augusztus elejétől ezeknek a madaraknak a száma jelentősen emelkedhet a lakott területeken is, mivel ekkor felerősödik a kóborlási hajlamuk (a cikkben bemutatott fotók mindegyike a főváros XVII. kerületében készült ezekben a napokban).




Ilyen egy megszokott kinézetű szajkó feje – 5 fotó, katt a képre

(Fotók: Orbán Zoltán).













Ennél a madárnál már kezd feltűnő lenni a fejbúb hiányos tollazata és a szem

körüli csupasz rész – 3 fotó, katt a képre (Fotók: Orbán Zoltán).









Itt pedig már nem kell különösebb magyarázat, ez a madár leginkább a híres magyar

(erdélyi) kopasznyakú tyúkfajtához hasonlít – 4 fotó (Fotók: Orbán Zoltán).







 

A jelenség hátterében egy természetes biológiai folyamat, a vedlés alkalmanként rendellenes megjelenési formája áll.

A könnyű szerkezetű madártollat elképesztő mennyiségű és erejű fizikai és biológiai hatás éri:

  • egy év alatt akár több tízezer kilométernyi repülőúton hordozza a madár teljes súlyát, gyakran több g-s terhelésnek kitéve;
  • eközben a menetszél különösen a szárny és farok tollainak végét tépi, cibálja ; 
  • folyamatosan rongálja a Nap agresszív UV sugárzása;
  • miközben tolltetvek rágják;
  • a napi tollászkodás során pedig a madár csőre fizikailag koptatja.

Ezért a madarak évi rendszerességgel, de csoportonként, fajonként nagyon eltérő stratégiák mentén lecserélik a test fedőtollait, valamint a szárny és a farok repülőtollait. A genetikailag programozott, nagy táplálék-, energia- és időigényű tollcsere kapcsán a madaraknak számos szempontot kell szem előtt tartaniuk, kezdve az évszakonként és területenként változó táplálékellátottságtól, az őszi és tavaszi vonuláson át a fiókanevelés nehéz feladatáig. A szajkók esetében az öreg madarak nyáron teljes (az összes tollat érintő), a fiatalok nyáron részleges (a szárny és a farok repülőtollait nem érintő) vedlést végeznek. 

A fotókon látott nagyságrendű tollhiány esetében a szakemberek elsőként külső parazitákra gondolnak. Ugyanakkor Dr. Sós Endre, a Fővárosi Állat- és Növénykert állatorvosának, egyben elsimert madarásznak elmondása szerint a szajkóknál gyakran megfigyelhető nyári kopaszság hátterében, több madár vizsgálata alapján sem tudták élősködők jelenlétét kimutatni. Ezeknél a madaraknál a legvalószínűbb ok a vedlés szabályozásában fontos szerepet játszó pajzsmirigy rendellenes működése vagy tápanyaghiány lehet. 

De ami a lényeg – a faj esetében nem is valódi és tartós kopaszságról van szó! A harmadik képsorozaton jól látszanak a madáron az új, még tokos tollak. Ezek két héten belül teljesen kifejlődnek és a szajkó ismét megszokott pompájában, teljes tollbúbbal élheti életét – legalábbis a következő nyárig, a következő vedlési időszakig.


Jó hír azok számára, akik szeretnének közelebbről és minél több madarat megfigyelni, hogy soha nem késő itatót kihelyezni. Ehhez mindenkinek sok sikert, jó itatást, jó madár- és szajkómegfigyelést kívánunk!

Folytatása következik ...

 




Amennyiben részletesebben is érdekli a lakótelepeken, a ház körül és a

kertben végezhető mindennapi gyakorlati madárvédelem, ajánljuk

figyelmébe a Madárbarátok könyvét (bolt >>).

 

Önt is várja a Madárbarát kert program!

A Madárbarát kert program a különböző lakó- és munkahelyi környezethez alkalmazkodó madárvédelmi módszertani gyűjtemény. A Madárbarát kert a családi házak, háztáji kiskertek, parkok és arborétumok; a Madárbarát óvoda és a Madárbarát iskola az oktatási intézmények; a Madárbarát panel a panelházak lakóinak, a Madárbarát munkahely az irodában dolgozók és munkáltatók alprograma.

A programban való részvételhez nincs szükség különösebb madártani ismeretre, jártasságra, a regisztrációt követően megküldött Madárbarát Kert Kalendárium és a honlap minden szükséges információt tartalmaz. A különböző madárvédelmi eszközök és téli madáreleség pedig a kertészeti és barkácsüzletek mellett az MME boltjában is beszerezhető.

Elegendő már egy-két madárodú, egy itatónak használt virágalátét, télen pedig egy kis etető a kertbe, az óvoda- és iskolaudvarba, ablakba, és máris élvezhetjük tollas barátaink közelségét. Ha pedig már ott vannak, a pedagógusokat és a szülőket a nevelésben, a gyerekeket és felnőtteket a kikapcsolódásban, a gazdálkodókat és a kiskert tulajdonosokat a kártevők távol tartásában segítik a madarak.

Az elismerő tábla megszerzésének feltétele, hogy a program résztvevője a regisztrációt követően legalább egy mesterséges madárodú kihelyezésével, itató folyamatos működtetésével és téli madáretetéssel végzett egy évnyi madárbarát kertészkedést követően a regisztrációs csomagban kapott jelentőlap beküldésével tájékoztassa az MME központi irodáját az általa végzett madárvédelmi munkáról. Az információk értékelését és elfogadását követően postai úton megküldjük a ház falára, ajtóra, kerítésre kihelyezhető elismerő táblát, mely hirdeti, hogy itt egy madárbarát lakik és tevékenykedik.





A Madárbarát kert program alprogramjainak külön elismerő táblája van, a képen

a Madárbarát kerté és a Madárbarát panelé látható. Nagyításhoz katt

a képekre (Fotók: Orbán Zoltán).

 

A Madárbarát kert programnak 2016-ban már 6.000 regisztrált tagja van országszerte, köztük ezernél is több óvoda és iskola. Legyen Ön is "hivatásos" madárbarát kertész, üdvözöljük a Madárbarát kert programban!

 

Az MME támogatása

Kérjük, ne felejtse, hogy az a személyi jövedelemadó 1%-ának felajánlása mellett MME tagsággal és többféle támogatással is segítheti egyesületünk munkáját. Köszönjük!

 

Orbán Zoltán