2018.12.04

Egy kóborló kuhi is izgalomban tartja a hazai madármegfigyelőket

A madármegfigyelők számára különösen mozgalmasnak bizonyult az idei november. Első alkalommal tűnt fel nálunk egy lazúrcinege, majd a hónap utolsó napján Szabadszálláson került elő egy különleges, miniatűr ragadozómadár, egy kuhi is, melynek ez még csak a második előfordulási adata hazánkban.

 

A faj első magyarországi megfigyelése 2012.08.24-én történt Csákváron, Fejér-megyében, Szalai Gábor jóvoltából. Azt az öreg, ivarérett madarat akkor négy napon keresztül figyelhették meg a madarászok. A most megfigyelt öreg madárról 2018.11.30-án számolt be Dr. Pigniczki Csaba Szabadszállásról (Bács-Kiskun megye), és a kuhi azóta folyamatosan "tartja a helyét", megkönnyítve ezzel a madármegfigyelők dolgát, akik nap mint nap felkerekednek, hogy az ország legtávolabbi szegletéből is elzarándokoljanak a ritka madárhoz.

 




A kuhi Afrika és Ázsia hatalmas területeinek madara, Európában csak az

Ibériai-félszigeten és Dél-Franciaországban költ

(Forrás: BirdLife Data Zone)

 

A mostani kuhimegfigyelés különlegessége, hogy a madár – az ilyen kóborlók többségétől eltérően – nagyon félénken viselkedik, ezért a párás, ködös időben nem is készülhet igazán jó kép a madárról, ez az oka annak, hogy a cikkben az alábbiakban bemutatott felvételek is csak bizonyító erejű minőségűek.