2021.02.25
Bükki Helyi Csoport

Ki kopog? – Harkályfelmérés a Bükkben

Önkénteseink az elmúlt hétvégén sem tétlenkedtek, hanem újabb fába vágták fejszéjüket. Hagyományteremtő szándékkal a Bükköt célozták meg, hogy felmérjék, hol-milyen harkályfajok vannak jelen, kiemelt figyelmet fordítva a fehérhátú fakopáncsra. A felmérés fő célja a territóriumot (revírt) tartó madarak megtalálása volt.


A februári időpont talán korainak tűnhet, azonban a harkályfélék a legkorábban költésbe kezdő madárfajok közé tartoznak hazánkban. A párkeresés akár már január végén elkezdődik, február végére-március elejére pedig kialakulnak a párok, melyet dobolással adnak mindenki tudtára. A dobolás az énekesmadarak énekéhez hasonlóan üzenetet hordoz magában: segíti a párkeresést, majd a későbbiekben jelzi a többieknek, hogy a terület már foglalt. Ugyancsak az énekhez hasonlóan, minden faj dobolása egyedi, segítségével megkülönböztethetjük a harkályfajokat. A hazánkban előforduló fajok és hangjaik leírására most viszont nem térnénk ki, hiszen már korábban összeállítottunk egy, a határozást, és így a felmérést is segítő oktató anyagot, mely itt érhető el:

https://youtu.be/PxBN9_pduto

Harkályfajainkról további információ pedig ezen a linken található:

https://www.mme.hu/magyarorszag-madarai/csaladkereso/Hark%C3%A1lyf%C3%A9l%C3%A9k




Fehérhátú fakopáncs hím (Fotó: Szitta Tamás)

A Bükk-hegység nyugati és keleti oldalán is útnak indultak önkénteseink, a felmérésben összesen 16 fő vett részt kisebb-nagyobb csoportokba rendeződve. Felmérőink 9 db, 2.5 x 2.5 km-es UTM négyzetet érintettek és összesen 84 harkály keresztezte útjukat. Szám szerint 16 fekete harkály, 7 zöld küllő, 3 hamvas küllő, 39 nagy fakopáncs, 9 közép fakopáncs, 4 kis fakopáncs és ami most számunkra a legfontosabb volt, 6 fehérhátú fakopáncs revír került a listára!

Ismét köszönjük önkénteseink munkáját! Zárásul pedig jöjjön még néhány hangulatkép:




A miskolci csapat indulás előtt Lillafüreden (Fotó: Kéki Nóra)




Téli hangulat (Fotó: Kéki Nóra)




Az öreg fák törzse svédasztalként szolgálhat a harkályoknak (Fotó: Kéki Nóra)





Kék cinegék (Fotó: Kéki Nóra)





Fátyolvízesés a Szalajka-völgyben (Fotó: Vámos Csenge)





A völgyekből kiérve már mindenkit napsütés fogadott (Fotó: Vámos Csenge)