2018.10.31
Budapesti Helyi Csoport

Közel 100 fő részvételével sikeresen lezajlott a 22. Homoktövis Élőhelykezelési Akció

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Budapesti Helyi Csoportja 2006-ban kezdte meg Budapest egyik legkülönlegesebb és legértékesebb természetvédelmi területén azt a hosszútávú élőhelyrekonstrukciós programját, amely alapvetően önkéntesek részvételére építve törekszik az élőhely megőrzésére.

A Homoktövis Természetvédelmi Terület taposásra érzékeny homoki gyepein a vegetációs időszakon kívül, évente két alkalommal szervezünk munkálatokat, mert ezekben a hónapokban az élőhely a taposás ellenére sem szenved tartós károkat, még nagyobb létszám jelenléte esetén sem. Szervezőként éppen ezért nagyon örültünk, hogy korábbi felhívásaink nyomán kb. 90 fő jelent meg a területen október 27-én, 9 órakor.

Az enyhe idő mellett 9 és 10 óra között gyenge eső riogatta a megjelenőket, de a területbemutatás, valamint a munka- és balesetvédelmi szabályok elmondása után nem sokkal elvonultak a csapadékot hozó felhők, így esőmentes időben kezdődhetett meg a munka. A legfontosabb feladatot a lekaszált gyepterületek kaszálékának összegyűjtése, valamint lehordása jelentette, ezen kívül folytatódott a fajgazdag réteket közvetlenül veszélyeztető, tájidegen cserjefajok állományainak visszaszorítása. Az év során bekövetkező viharok nyomán számos nagyobb méretű száraz faág letörött, melyet az önkéntesek ugyancsak kihordtak a terület szélére. Mindez azért fontos, mert a 22 védett növényfajnak otthont adó homoki gyepek különleges fajösszetételét és fajgazdagságát csak akkor lehet megőrizni, ha tápanyagszegény állapotokat biztosítunk. Emiatt nem szabad hagyni, hogy a fák és egyéb zöld anyagok lebomlása közvetlenül a homoki élőhelyeken következzen be.

Egy kis csapat ezen kívül segédkezett a terület mellett futó országút közelében felgyűlő hulladékhalmok felszámolásáról, valamint egy volt hajléktalanszállás utolsó maradványainak összegyűjtéséről.

A nap során madárgyűrűzési bemutató is színesítette a programot Sarlós Dávid gyűrűzőnknek köszönhetően, aki szén- és kékcinegék, csuszkák, valamint egy szajkó bemutatása mellett mesélt a gyűrűzés történetéről és természetvédelmi jelentőségéről. Külön köszönet illeti az önkéntesek ellátásáról gondoskodó csapatot, Kazár Katit, Kemenes Mártát, Vantsó Erzsit és Antók Julit, akik nem hagyták, hogy éhesek és szomjasak maradjunk a nap folyamán. Végül, de nem utolsósorban köszönjük a Fővárosi Önkormányzati Rendészeti Igazgatóság természetvédelmi őreinek, valamint a Főkert Nonprofit Zrt.-nek a segítséget és a szakmai felügyeletet, melyet egész nap biztosítottak számunkra.

Több résztvevőben is felmerült a kérdés, hogy a rengeteg „zöldhulladék” sorsa mi lesz a jövőben? Az összegyűjtött kupacok elszállítását a téli hónapokban a Főkert Nonprofit Zrt. fogja elvégezni. A társaság munkatársai közvetlenül a cég komposzttelepére viszik be a szerves anyagot, melyet szakszerű kezelés után Budapest zöldterületeire fognak visszajuttatni talajjavítás és tápanyagutánpótlás céljából.




A feladat megkezdése előtt ismertettük az elvégzendő munkákat (Fotó: Bajor Zoltán)




A gallyakat ponyvákra rakodtuk (Fotó: Bajor Zoltán)




A kivágott cserjéket kézi erővel hordtuk le a területről (Fotó: Bajor Zoltán)




A lekaszált gyepekről a kaszálék is összegyűjtésre került (Fotó: Bajor Zoltán)





A munkálatok során a faállományra kiemelten vigyázunk (Fotó: Bajor Zoltán)




A nap folyamán több zsák szemetet is gyűjtöttek az önkéntesek (Fotó: Bajor Zoltán)




Munkában a csapat (Fotó: Bajor Zoltán)




A  gyűrűzés során a legnagyobb érdeklődést egy szajkó váltotta ki (Fotó: Bajor Zoltán)




Sarlós Dávid gyűrűző a szajkó szárnymintázatát mutatja (Fotó: Bajor Zoltán)




A kékcinegét sokan le is fotózták (Fotó: Bajor Zoltán)