Beszédes nevek
Sok madarat a kinézetükről vagy tulajdonságukról neveznek el, ez gyakran segítheti a kezdő madarászt a beazonosításban, de össze is zavarhatja.
Énekük vagy kinézetük, jellegzetes tulajdonságuk vagy élőhelyük, más madárhoz való hasonlatosságuk, fészekrakási vagy egyéb viselkedési jellemzőjük ragadhatta meg egyes névadók figyelmét. Az egyik legkisebb madarunk, az ökörszem, más nyelvekhez hasonlóan a magyarban is a mérete okán kapta az 1525 körül kialakult nevét. Évszázaddal későbbről azonban ismeretes „a fa odvába tojó veréb” megnevezése is, mely már fészkelési szokására és tollazatának a verébéhez hasonló színezetére is utal. Azok, akik népies nevén csádézónak, tüskebujkálónak hívják, élőhelyét tartották kiemelendőnek elnevezésekor, a pettyes csuk megnevezésnek pedig a kinézete és hangja szolgált alapként. Erdélyben az ökörszemet ficánkának hívják, s ez a mozgékony természetéről árulkodik.
Ökörszem
A szajkót a hangja alapján most is sokan mátyásmadárnak nevezik, hallani vélve sajátos „Mááá-tyááás, Mááá-tyááás” cserregését. A bíbic szintén hangutánzó szó, a madár éles, vijjogó hangjára utal.
|
|
Szajkó / Mátyásmadár | Bíbic |
A bölömbika – bár nem hangutánzó – ugyancsak a hangjáról kapta a nevét. A bika név a madár mély, buffogó hangjára utal, a latin botaurus (ökör-bika), az angol bull-of-the-bog (mocsári bika) és a spanyol avetoro (madárbika) jelzi, hogy más népek is így hallják ennek a gémfélének a hangját.
Bölömbika
Készültünk neked egy kis tanulást segítő játékkal. Előzetes madárismeretet nem igényel csak egy kis gondolkozást és megfigyelő képességet. Ha jól megnézed a madarakat a kinézetükre utaló neveiket könnyedén megtalálod.
Forrás: hazaivadasz.hu