Ablaknak ütközés - tükröződő felületek

A modern építészet előszeretettel használja homlokzati elemként a nagy üvegfelületeket, és az évszázadok alatt a családi házak nyílászárói is egyre nagyobbak lettek.

ablaknak ütközés

Több helyen láthatunk üvegfalú buszmegállókat. A madarak az üveget teljesen másként észlelik, mint mi, emberek. Az átlátszó, nem tükröződő üveg számukra szabad teret jelent, amelyen átrepülhetnek, és ugyanez a helyzet, ha a természetes környezet tükröződik az üvegfelületen, amelyet fás, bokros, szintén szabadon repülhető térként érzékelnek.



tükroződő ablak

Léteznek olyan műszaki megoldások, amelyek mérséklik a madárelhullást. Magas épületeknél az alsóbb szinteket, különösen parkos, fás, bokros területen  feltétlenül tükröződésmentessé kell utólag tenni. Új építésű épületeknél, felújításoknál már madárbarát technológiákat ajánlott alkalmazni.

  • A lefelé döntött homlokzati üvegtáblák, ablakok nem a környező területet, hanem a talajszintet tükrözik vissza, így nem csábítják „átrepülésre” a madarakat.

  • Az üvegek elé épített, fémből vagy fából készült, árnyékoló szerkezeti elemek is megszüntetik a madárütközés veszélyét. 

  • Hazánkban még nem elterjedtek a madárbarát üvegek, amelyek a madarak számára érzékelhető mintázottságukkal hívják fel magukra a figyelmet.

Parkos, fás, bokros területen lehetőleg ne épüljenek csupa üveg falú építmények (pl. buszmegállók), illetve ha azok szabvány szerint, sorozatban készülnek, akkor az üvegfelületet utólagosan matricázni szükséges.

Vannak eseti megoldások, amelyek alapjaiban nem szüntetik meg a problémát, de bizonyos ideig mérsékelhetik. Kihelyezhetünk ragadozómadár-sziluetteket az érintett üvegfelületre. Sajnos, a madarak előbb-utóbb megszokják ezeket a matricákat, így újra fennáll majd az üvegnek ütközés veszélye. 

Az üvegfelületekkel kapcsolatos probléma kiküszöbölésére több megoldás is létezik, kívánatos lenne azonban már az épület tervezése során foglalkozni a megoldással.



veszélyes üvegfal
 

 



leófliázott üvegfal

A túl kicsi matricák nem hoztak eredményt ennél az üvegfalnál. A végső megoldást a felület teljes lefóliázása jelentette. 



Tükröződő felületek

Előfordul olyan eset is, hogy ragadozótól megriadó vagy más zavarás hatására a területen gyorsabban átrepülő, menekülő madarak ütköznek az üvegnek. A természetre nyíló legtöbb üvegfelület tükörként is működik, hiszen az épületben sötétebb van a külső környezetnél. A madaraknak nincs önképük, ezért amikor önmagukat meglátják a tükröződő üvegfelületen, azt egy fajtársuknak vélik. Költési időben, amikor életbevágóan fontos, hogy a párválasztásban, táplálékkeresésben ne alakuljon ki konkurencia az adott madárfaj által birtokolt területen, minden fajtársat elűzendő ellenfélnek tekintenek. Ezért történik az, hogy a madarak kitartóan küzdenek a tükörképükkel. Ez a jelenség parkoló autók üvegeinél vagy visszapillantó tükreinél is megfigyelhető. Az egyetlen megoldást itt is a tükröződés átmeneti megszűntetése jelenti. 

Készen vagyok