2024.07.22
Csongrád Megyei Helyi Csoport

Rekordszámú kékvércse-költés a Pusztaszeri Tájvédelmi Körzetben

Kék vércse fióka ( Fotó: Jó Enikő)

A kék vércse a magyar puszták legszínpompásabb ragadozómadara az elmúlt években egyre növekvő számban költ a Pusztaszeri Tájvédelmi Körzetben található Baksi-pusztán. Idén közel 50 pár kék vércse költött a mesterséges fészekládákban, amely az elmúlt évtized legkiemelkedőbb adata. Az MME önkéntesei idén 52 kékvércse-fiókát gyűrűztek meg az itteni fészekellenőrzések során.

A kék vércse a Kárpát-medencétől egészen a Bajkál-tóig költ, a Kárpát-medencében főként az Alföld gyepeken található erdőfoltokban, illetve mezővédő erdősávokban. 

Bővebben



Kék vércse hím példánya ( Fotó: Tokody Béla)
Kék vércse hím példánya ( Fotó: Tokody Béla)

Eredetileg vetési varjú telepeken költött, azonban az 1990-es években az intenzív varjú-mérgezés miatt az állomány 90%-a kipusztult és a 2006-os védetté nyilvánítás óta sem áll vissza. Bővebben

A Baksi-pusztára kihelyezett vércseládákban idén a Kiskunsági nemzeti Park munkatársai és az MME önkéntesei 50 pár kék vércsét, 75 pár vörös vércsét találtak.  A gyűrűzések során 52 pár kék vércse fióka kapott a fémgyűrű mellett színes gyűrűt is, amely segíteni fog távolról is azonosítani a madarakat.



Vércseláda ellenőrzése a Baksi-pusztán ( Fotó: Jó Enikő)
Vércseláda ellenőrzése a Baksi-pusztán ( Fotó: Jó Enikő)

A természetes, harkályok vájta odúk mellett a mesterséges, D-típusú odúkban költő szalakóta idén rekordszámú költést mutatott, nagy meglepetésre 7 vércseládát is szalakóták foglaltak el.



Szalakóta fiókák vércseládában ( Fotó: Nagy Tamás)
Szalakóta fiókák vércseládában ( Fotó: Nagy Tamás)

A gyűrűzések során még erdei fülesbagoly-fióka is gyűrűt kapott.



Erdei fülesbagoly fiókája ( Fotó: Jó Enikő)
Erdei fülesbagoly fiókája ( Fotó: Jó Enikő)

Az egyik vércseládában ritka látvány fogadta az önkénteseket, egy kék vércse fióka mellett egy vörös vércse fióka nevelkedett, láthatóan mindkét fióka jól táplált és egészséges volt.



Egy fészekben nevelkedő kék és vörös vércse fióka ( Fotó: Nagy Tamás)
gy fészekben nevelkedő kék és vörös vércse fióka ( Fotó: Nagy Tamás)

Reméljük, hogy a kék vércsék a hosszú, Angoláig vezető utat és telelést sikeresen teljesítik és jövőre visszatérnek a Dél-Alföldre.

Dr. Tokody Béla