Egy Actio Hungarica tábor általános munkarendje

Az Actio Hungarica Madárvonulás-kutató Hálózat létrehozása (továbbiakban: AH) a lengyel Actio Baltica mintájára indult el 1977-ben.

Az AH célja a hazai fészkelő és vonuló madarak standard mintavételi eljárással végzett hosszú távú monitoring vizsgálata. Ez azt jelenti, hogy évente ugyanabban az időszakban, ugyanazokon a helyeken vannak kifeszítve a függönyhálók. A hálók száma, teljes hossza évről-évre ugyanaz, így az évek fogási eredményei összehasonlíthatóak.

Legfontosabb kulcskérdések:

· Milyen a vizsgált fajok vonulási stratégiája?

· Milyen a vonulásuk dinamikája?

· Merre vonulnak a vizsgált fajok, milyen az orientációjuk?

· Milyen a vonulás időzítése fajonként és azon belül ivar- és korcsoportonként?

· Mennyi időt töltenek az egyes területeken és mennyi zsírt halmoznak fel?

· Milyen az egyes fajok élőhely preferenciája a vonulás során?

· A vizsgálati területek milyen szerepet játszanak az egyes fajok vonulásában?

· Milyen a pihenőhelyekhez való hűség?

· Hogyan befolyásolják az időjárási tényezők és a klímaváltozás a madárvonulást?

· Vonulási egyedszámok monitorozásán keresztül az átvonuló populációk monitorozása.

Az AH állomásnak rendelkeznie kell egy könnyen mozgósítható gyűrűzői és segítő önkéntes hálózattal, hogy a teljes szezonban legyen mindig megfelelő számú, madárgyűrűzési engedéllyel rendelkező madárgyűrűző és segítő személyzet kapacitás. Az állomásokon a mintavételi időszakban mindig kell lennie legalább egy gyűrűzésvezetőnek és annyi segítőnek, amennyit az adott időszak madármennyisége megkövetel. Az AH gyűrűzőállomáson a szakmai munka követelményeinek betartásáért és színvonaláért a gyűrűzésvezető a felelős.

Az AH állomás működésének minimális követelménye folyamatosan 8 hét mintavétel július 10. és november közepe közötti időszakban. Lehetőségek szerint, az időjárási körülményektől függően a hálók minden nap, folyamatosan nyitva vannak napkeltétől napnyugtáig. Ha éjszakára összehúzásra kerülnek a hálók, akkor napkelte előtt legalább 1 órával kell széthúzni, és csak napnyugta után összehúzni azokat. A hálók nyitva tartását dokumentálni kell az AH állomásnaplóban. A hálókat minden órában ellenőrizni kell, az ellenőrző kört lehetőleg mindig egész órában indítva. Kedvezőtlen időjárás pl. eső, meleg stb. esetén sűrítik az ellenőrzéseket vagy összehúzzák a hálókat.

 



ah napló
I am ready