Őszi "Herp-túra" Ócsán
Az MME Kétéltű- és Hüllővédelmi Szakosztálya október 14-én, szombaton rendezte meg őszi herpetológiai túráját az Ócsa környéki lápon.
Összesen 36 fő vett részt a programon, melynek célja az év kétéltűje, a mocsári béka, valamint a helyi herpetofauna többi képviselőinek megfigyelése volt. Délelőtt az Ócsai Madárvárta előtt gyülekeztünk, majd innen autóval a Selyemréti Tanösvényhez utaztunk, ahol a 4 órás túra kezdetét vette.
"In situ" békafotózás tárgysátorral
A kellemes, napos, kora őszies időben nem kellett sokat várnunk az első mocsári béka megtalálásáig, ezt követően pedig lépten-nyomon békákra bukkantunk. A mocsári békák mellett szép számmal fordultak elő erdei békák is, ami lehetővé tette, hogy megfigyeljük a két igencsak hasonló megjelenésű faj közti alig észrevehető alaktani különbségeket.
Mocsári béka
Nagy örömünkre még elevenszülő gyíkokat is találtunk. Ez a hűvös, nedves élőhelyekhez kötődő, fokozottan védett gyíkfaj Ócsa környékén még gyakorinak számít.
Elevenszülő gyík, regenerált farokkal
A Selyemréti Tanösvény bejárása után visszatértünk a Madárvártához, ahol a bográcsban már főtt a gulyásleves. Míg az ebédre vártunk, megtekinthettük a Madárvárta körüli vizes élőhelyeket, ahonnan a gyerekek örömére néhány vízisikló is előkerült. Ezt követően bepillantást nyerhettünk a madárgyűrűzés rejtelmeibe is.
Békafotózás kézből
A délután folyamán Mizsei Edvárdtól és Halpern Bálinttól hallgathattunk meg egy képes élménybeszámolót Marokkóról és az ott megrendezett Viperabiológiai Konferenciáról.
A program megítélésünk szerint jól sikerült, amit a résztvevők visszajelzései és az észlelt fajok és egyedek száma is alátámasztott, ezért tavasszal mindenképp megismételjük!
Szöveg és fotók: Balogh Diána