Veszélyeztetett fajok a felhőkarcolón
Egy filmkészítő úgy próbálja felhívni a ritka fajok helyzetére a figyelmet, hogy képeiket kivetítette Manhattan leghíresebb felhőkarcolójára.
Az Empire State Building minden este egy épp aktuális esemény kedvéért új ruhát ölt, és sportcsapatok, hirdetések vagy egy-egy nagyot szóló filmbemutatóra hívja fel a figyelmet. Augusztus 1-én a híres épületen veszélyeztetett fajok mutathatták meg magukat, melyet Louise Psihoyos Oscar-díjas filmkészítőnek köszönhetünk, akinek ősszel jelenik meg új környezetvédelmi dokumentumfilmje, a Racing Extinction (versenyben a kihalással).
Hópárduc az Empire State Buildingen (Fotó:Joel Sartore és Ron Robinson/Obsura Digital)
A ritka állatokat bemutató állóképeket és videókat egy szemközti épületről 40 vetítő segítségével varázsolta az alkotó az Empire State Building déli homlokzatára. A hópárduc és az arany oroszlánmajom mellett számos madárfaj is feltűnt Joel Sartore fotográfus képein. (Joel Sartore indított egy Fotó Bárka nevű kezdeményezést, melynek célja, hogy minden fajról legyen egy fotó, még mielőtt kihalna... Angol nyelvű cikk <<itt)
Psihoyos állítása szerint, aki korábban Oscar-díjjal is jutalmazott „Az öböl” (The cove) című filmet rendezte, ‒ amely a japán delfinvadászat brutalitásait leplezi le ‒, a cél egy olyan globális mozgalom inspirálása, mely meg tudná akadályozni a hatodik kihalási hullámot.
Stuart Pimm, a Duke Egyetem természetvédelmi tanszékének vezetője ‒ aki szintén szerepel az új dokumentumfilmben, és számos hasonló témájú publikáció szerzője ‒ kiemeli, hogy a jelenlegi kihalási ütem ezerszer gyorsabb a természetes ütemnél. Pimm azt gondolja, hogy a film pozitív hangvétele hatásos lehet. A film tartalma alapján a helyzet rossz, de azt üzeni, hogy hékás, mi is tehetünk ez ellen. Pimm szerint nem kell cápauszonylevest vagy illegális (veszélyeztetett tengeri állatok húsából készülő) sashimit ennünk. Ehelyett segíthetünk az ökológiailag érzékeny területeken élő lakosságnak, hogy megtanulják úgy használni a természeti erőforrásokat, hogy közben óvják is azokat.
A fehérfejű rétisas is megjelent (Fotó: Maria Celeste Arraras).
A cikk eredetije angol nyelven itt >> olvasható.