2014.09.21

A 38. héten országos és Kárpát-medence rekordot hozott a kék vércsék őszi gyülekezése

Alig négy hónappal azt követően, hogy tavasszal megérkeztek, a kék vércsék ismét útra készülnek. A fészekaljuk felneveléséhez éppen elegendő, rövid költési időszak és a fiókák kirepülése után az öreg madaraknak egy hónapjuk van arra, hogy megfelelő kondícióba kerüljenek és befejezzék a repülésben legfontosabb nagy tollak vedlését, a fiatalok pedig megtanuljanak vadászni és kitartóan repülni a 8000 km-es, Dél-Afrikáig tartó hosszú vonuláshoz.



A felkészülés hetei alatt a kék vércsék csapatosan vadásznak a bőséges zsákmányt kínáló tarlókon, majd együtt is éjszakáznak egy-egy kevésbé zavart facsoportban. A legjobb, gyakran évtizedek óta használt helyeken akár több ezer madár is összegyűlhet.



Az idei ősz a faj vonulási viselkedésének eddig nem ismert részleteibe kínálhat betekintést. A hazai költőállomány egyedei mellett (3 jelölt madár) műholdas jeladó került egy olaszországi és három kazahsztáni madárra is, és a jeladós jelöléseknek még nincs vége. Szeptember közepén expedíció járt Kelet-Romániába, Dobrudzsába (3 jelölt madár), illetve október elején Ciprusra, hogy a gyülekezőhelyeken koncentrálódó kék vércsék néhány példányára ott is műholdas nyomkövetőt helyezzenek fel a kutatók.

A jelölések célja annak kiderítése, hogy a földrajzilag egymástól nagy távolságra levő fészkelő állományok milyen útvonalakat használnak az őszi, azután pedig a tavaszi vonulás során. Az adatokból várhatóan több új, eddig nem ismert pihenő- és éjszakázóhelyet is megismerhetünk Európában, Ázsiában és Afrikában.