Új webkamera - nézzük együtt a parlagi sasok téli etetőhelyének mindennapjait!
A madarak életének rejtett, soha nem látott mozzanataiba betekintést nyújtó webkamerák egyre nagyobb szerepet töltenek be nem csak a fajvédelemben és az ismeretterjesztésben, de mindinkább a természetvédelmi munka társadalmasításában is. Különösen igaz ez az MME által koordinált HELICON LIFE+ parlagisas-védelmi programban, melynek központi célja a madarak ellen elkövetett bűncselekmények, elsősorban a mérgezések visszaszorítása.
A mérgezésellenes akció keretében a világon először került webkamera parlagi sas fészkéhez, az idei téltől pedig ehhez társul egy hasonlóképen egyedülálló, bekamerázott etetőhely, melynek közvetítését bárki élőben követheti nyomon az interneten keresztül.
Az országban elsőként kialakított parlagisas-etetőhely közvetlen természetvédelmi célokat is szolgál, mert a - kamerás megfigyelhetőség mellett - a madarakat biztonságos élelemmel látja el az ország sasmérgezéssel legsúlyosabban érintett jászsági térségében. Reményeink szerint az ilyen ellenőrzött etetőhelyek nagy távolságokról is vonzani fogják a sasokat és ennek nagyságrendje a tanulásnak köszönhetően évről évre növekedni fog.
Az etetőhely még üresen, pontosabban madármentesen a beetetési időszakban, október közepén. |
A faoszlopra szerelt webkamera ... |
... megfelelő áramellátás esetén, az infra LED-eknek (a középen lévő sötét lencse körül két sorban, koncentrikusan elhelyezkedő foltok) köszönhetően éjszakai képet is képes sugározni. |
A "világvégi" helyszínen azonban nincs vezetékes áram, ezért a kamerát ... |
... és a felvételeket közvetítő egységet napelem látja el energiával. |
Az etetőhelyen állatorvosilag ellenőrzött állattetemeket helyeztünk ki szeptembertől, hogy a madaraknak a szezon dandárjára legyen ideje felfedezni a biztonságos táplálékbázist. A fagyok beköszöntéig azonban semmi nem történt, csak novemberben kezdtek feltünedezni az első madarak.
Házinyúltetemek az etetőhelyen (Fotók: Orbán Zoltán). |
Azonban már ez az időszak is nagy izgalmakat hozott, mivel a fekete seregeket nem vetési varjak, hanem több tucatnyi holló alkotta! A nagy madármozgás gyorsan meghozta a várt parlagi sas vendéget is, az első (fiatal) madarat november 21-én fedeztük fel a kamara képén, azóta pedig szerencsére állandósult a parlagisas-jelenlét.
Az első tömeges madárvendégek a hollók voltak. Ezek az izgága, kíváncsi madarak újabb fejlesztés szükségességére is felhívták a a figyelmet, ugyanis rendszeresen a kamerán pihennek, elmozdítva azt. Ezért most galambmentesítő tüskék felszerelésével kell megvédenünk tőlük a közvetítőeszközt. |
Azután megjelentek a sasok is a területen (a körök egy-egy fiatal parlagi sast jeleznek). |
Reményeink szerint a kamera látóterében mostantól (az élő közvetítéshez katt ide vagy a képre) szinte folyamatosan láthatóak lesznek sasok, a másutt megszokott rétisasok mellett főleg parlagi sasok (Fotók: HELICON LIFE+) |
Kérjük, ha valami érdekeset lát a kamerán - de akkor is, ha "csak" be szeretne kapcsolódni a sasfigyelő közösség életébe - látogasson el a HELICON LIFE+ program Facebook oldalára is és ossza meg a kamerával készített Print Screen pillanatfelvételt! Köszönjük!
|
Hívásával 250 Ft-tal támogatja az MME madárvédelmi munkáját. Köszönjük! |
|
Az MME parlagisas-védelmi programját és mérgezésellenes kampányát az Európai Unió LIFE alapja támogatja (LIFE10NAT/HU/000019). A projektben az MME partnerei: a Hortobágyi, Bükki és Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóságok, a Nemzeti Nyomozóiroda, az Országos Magyar Vadászkamara, a Fővárosi és a Jászberényi Állat- és Növénykert, valamint a Természetfilm.hu Egyesület. www.parlagisas.hu |
Orbán Zoltán