Önkéntesek segítették a túzokfészkek felderítését
A túzok előszeretettel fészkel agrárterületeken, főleg lucerna- és gabonatáblákban, ahol egyszerűen egy talajmélyedésbe rakja tojásait. Vegyszerezés közben a traktorkerekek, betakarítás idején pedig a kaszák veszélyeztetik a ritka madár tojásait és fiókáit. Komádi határában a Madártani Egyesület és a LIFE Túzokvédelmi Program munkatársának irányításával a Syngenta Seeds Kft. munkatársai segítettek a túzokfészek-felderítésben.
A fészkek helyét kétféle módszerrel szokták kideríteni a madarászok. A korábbról ismert fészkelőhelyeken rendszeres távcsöves megfigyelést végeznek, és a túzok fészkelésére alkalmas kaszálókat - gyepeket és lucernásokat - zsinórral „lehúzzák”. Ez a lehúzás, a szó szoros értelmében lehúzás, ekkor ugyanis az emberek párba állva, kezükben egy kb. 30 méteres zsinór két végével átfésülik a táblát, azaz a zsinór segítségével egy pillanatra lehajlítják a fészkeket rejtő növényzetet. A táblák átfésülésekor előkerült fészkeket a túzokvédelmi szakemberek sok helyütt szintén önkéntesek segítségével őrzik, vagy a veszélynek kitett tojásokat fatojásokra cserélik, az igaziakat pedig a Túzokvédelmi Központ keltetőgépében kikeltetik.
A Syngenta Seeds Kft. az önkéntes munka mellett évek óta terméktámogatással – vetőmaggal – is támogatja az MME Túzokvédelmi Programját.