2006.12.03

Az MME kritikusnak tartja a természetvédelem leépítését

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) a természetvédelem átszervezése során már 2005-ben felhívta a figyelmet arra, hogy a hatósági jogkör áttelepítése a Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőségekhez, visszalépést jelent a természetvédelmi problémák kezelésében, és a leépítésekkel együtt, lehetetlenné teszi, hogy hazánk teljesítse az EU felé tett vállalásait - az európai jelentőségű természeti értékek megóvását és a Natura 2000 területek kedvező védelmi helyzetének fenntartását.

A fent említett hatósági jogkört érintő átszervezés óta mind a nemzeti park igazgatóságok, mind a felügyelőségek folyamatos leépítésekkel néztek szembe, két felügyelőséget már meg is szüntettek. A múlt héten bejelentett további leépítés, amely 178 fő felügyelőségi és 91 fő nemzeti parki munkatársat érint, már jelentős természetvédelmi problémákhoz vezethet. A kormány leépítésekkel egyidőben bejelentette azon szándékát is, miszerint beolvasztaná az Őrségi Nemzeti Park Igazgatóságát a Balatoni és a Fertő-Hanság Nemzeti Parkba. Ez a lépés a térségi természetvédelem gyengüléséét eredményezheti és félő, hogy előre jelzi a természetvédelem további szisztematikus leépítését.



Az MME felhívja a figyelmet arra, hogy az Európai Uniós beáramló fejlesztési források várható környezeti vonatkozásai és az e nélkül is növekvő természetvédelmi problémák kezelése veszélybe kerül a természetvédelmi intézményrendszer ilyen mértékű leépítésével.

Amikor a természetvédelmi hatósági feladatkör átkerült a nemzeti parkoktól a felügyelőségekhez látszott, hogy nincsen megfelelő kapacitás az ügyek kezelésére és nem leépítésre, hanem sokkal inkább fejlesztésre volna szükség. A leépítések az elmúlt időszakban már komoly természetvédelmi problémákat okoztak, csökkenttették a munka hatékonyságát és a természetvédelem érdekérvényesítő képességét. A létszámleépítések és költségelvonások a szakmai munka rovására mennek, és a leépítésekre kényszerülő parkoknak a gazdálkodásra kell koncentrálnia a természetmegóvás helyett. Európai Uniós csatlakozásunkkal és a Natura 2000 területek kijelölésével a természetvédelmi feladatok megnövekedtek, és ezzel párhuzamosan a feladatokat ellátni hivatott apparátus a töredékére csökkent. Így az EU felé tett vállalásait - az európai jelentőségű természeti értékek megóvását és a Natura 2000 területek kedvező védelmi helyzetének fenntartását - Magyarország nem fogja tudni teljesíteni.



Az MME ellenzi az Őrségi Nemzeti Park Igazgatóság megszüntetését, mert az önállóság elvesztésével egy 4 éve civil kezdeményezésre alapított, dinamikusan fejlődő intézmény szűnne meg, és ezzel a térség természetvédelmi helyzete jelentősen romolhat. Ennek következtében valószínűleg háttérbe szorulnak azok a jól kidolgozott tervek, amelyek a térségi természetvédelem, és a fenntartható gazdálkodás fejlesztésére készültek, továbbá a már eddig megszületett fejlesztések, mint a nemrég átadott látogatóközpont működtetése is gondokat okozhat. Tartunk attól, hogy az Őrségi Nemzeti Park Igazgatóság megszüntetését újabb nemzeti parkok bezárása követné.



Az MME felszólítja a kormányt, gondolja át döntését annak tükrében, hogy a kedvező természetvédelmi állapot fenntartása és javítása nem csak saját érdekünk, hanem csatlakozásunk során az Európai Unió felé tett vállalásunk is egyben. A természetvédelmi intézményrendszer további leépítése lehetetlenné teszi a nemzetközi jelentőségű természeti értékeink és az ezeket őrző területek megóvását.



Budapest, 2006. november 28.


Halmos Gergő

Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület

igazgató