Lehetnek még költő fecskék az országban?
|
Sárfészket építő fecskéink: a molnár- és a füsti fecske a legkésőbbre kitolódó költésű énekesmadaraink közé tartoznak. Azonban egyedül erre a két fajra jellemző a szeptemberben is általánosnak számító fiókanevelés, ami olykor akár októberig is elhúzódhat.
A Magyarországon fészkelő madárfajok több mint 95%-a számára augusztusra befejeződik a költési szezon és elkezdődik a felkészülés a vonulásra vagy az áttelelésre. A parlagi galamb (házi galamb) és a balkáni gerle egész évben fészkelő madarak, az énekesmadarak között azonban ritka az őszbe nyúló költés. Ennek egyik szélsőséges példájáról számoltunk be tavaly egy novemberben fiókákat reptető széncinege pár kapcsán (részletek >>).
A repülő rovarokra vadászó táplálékspecialista fecskék a többi fajnál is jelentősebb kockázatot vállalnak az elhúzódó költéssel, hiszen az augusztus 20-a után "menetrendszerűen" megérkező hideg, esős idő könnyen meghiúsíthatja a másod-, másod pót- vagy harmadköltésű fészekaljak felnevelését. Az elmúlt években azonban egyre gyakrabban késnek az őszi frontok, ami sikeresebbé teszi az egyre csökkenő állományú fecskék számára a kockázatvállalást, és nagy valószínűséggel számíthatunk arra, hogy az elkövetkező évtizedekben több más faj fészkelési időszaka is kitolódik.
A fecskék késői költése a madarak számítását keresztülhúzó, tartósan beköszöntő hidegfront esetében nagy terhet róhat a madárvédőkre, mivel ez a madárcsoport alapvetően repülő életmódja és repülve vadászó táplálkozása miatt házi körülmények között egyszerűen alkalmatlan a sikeres (értsd: tavasszal elengedhető) fogságban átteleltetésre. Tollaik a szűk kalitkákban szennyeződnek, végük a rácsokon letöredezik, ami végül a röpképtelenségükhöz vezet és tavasszal nem lehet szabadon engedni őket. Ezért a bajba került fiókáknak a nagy fűtött röpdékkel rendelkező állatkerti madármentő állomásokon van esélyük az egészséges felnövekedésre és a következő április-májusi elengedésre. Sokkal szerencsésebb a helyzet, ha az őszi hűvös idő csak néhány napig tart, mert ilyenkor a kirepüléshez közel álló fiókákat etetéssel átsegíthetjük a nehéz időszakon, majd az ismét beköszöntő szép időben el is engedhetünk (részletek >>).
A mostani nyáriasan meleg, napos időben szerencsére nincs szükség fecskementésre, és reméljük, hogy ez így is marad!
|
Kérjük, ha Ön is tud elhúzódó, jelenleg is aktív fecskefészekről regisztráljon a lakossági fecske oldalon, és töltse fel adatait! Köszönjük! |
Kapcsolódó oldalak
- Fecskefészek-mentés hideg, esős időben >>
- Madármentés >>
- Fecskevédelmi eszközök >>
- A 2010. év madarai a fecskék >>
- Még mindig vannak fészkelő fecskék az országban!? >>
(2010. október 7.)
|
|
|
|
Orbán Zoltán