2011.08.05

Éjszakai látogatóban a vöcsköknél




Több mint száz éve gyűrűzik a madarakat Magyarországon  (a dánok és a németek után a miénk a harmadik legpatinásabb ilyen program a világon), mégis sok olyan faj van, melynek vonulási, kóborlási szokásairól azért tudunk keveset, mert hagyományos eszközökkel és módszerekkel szinte lehetetlen őket befogni, ezért gyűrűzés és visszafogás hiányában alig vannak róluk ilyen jellegű adataink.


Legkönnyebben és legnagyobb számban a néhány méter magasságban a bokrok és a nádas sűrűjében mozgó kistestű énekeseket tudjuk (függönyhálóval) befogni és jelölni, egy-egy vonulási csomópontra települt madárgyűrűző táborban naponta akár ezernél is több kerülhet a hálókba.

A nagytestű, magasan repülő vagy vízi madarakat legjobb esetben is csak fiókakorban van esélyünk megjelölni a fészekben, bár utóbbiak fészekhagyó fiókáit ilyenkor sem egyszerű. Ezért annak ellenére, hogy napjainkban már egyre szélesebb körben alkalmazunk néhány éve még elképzelhetetlen műhold adós technológiát is a viselkedés- és vonuláskutatásban, nagyon fontos, hogy folyamatosan fejlesszük a nehezen, ezért kis számban kézre keríthető madarak befogási módszereit.