Mi okozhatja a tömeges madárpusztulásokat?
|
A napokban a tengerentúlról és Svédországból is érkeztek hírek tömeges madárpusztulásokról. A szakértők szerint a madarak megriadhattak valamitől (talán a szilveszteri petárdáktól) és ezért repültek neki az épületeknek, fáknak, elektromos vezetékeknek vagy akár egymásnak.
Az első eset Arkansas állam Beebe városkájában történt. Itt több ezer – egyes adatok szerint ötezer – madár pusztult el szilveszter éjszakáján. Az illetékes Vadászati és Halászati Hatósága vizsgálatot indított a kis területre koncentrálódó tömeges pusztulás okának felderítésére. Néhány nappal később Louisiana államban találtak nagyjából ötszáz madártetemet. Majd ezt követően a svédországi Göteborgtól 150 kilométerre északkeletre elterülő kisváros, Falköping egyik utcáján szerdára virradó éjjel jelentős számú csókatetemet találtak. Bár az okokat már keresik, biztosat csak a laborvizsgálati eredmények ismeretében mondhatnak a helyi szakértők.
Hazai körülmények között az MME szakemberei nem ismernek olyan esetet, ahol tömeges madárpusztulást okozott volna tűzijáték, vagy halastavaknál, mezőgazdasági területeken alkalmazott madárriasztási módszer. Ezzel szemben tömeges madárpusztulásról vannak adataink a szabad légvezetékek még nem madárbarát oszlopain, áramütés miatt. Az utóbbi időben elharapódzó mérgezés szintén okozott tömegesnek nevezhető madárpusztulást, különösen a ragadozómadarak körében. Az üvegfelületeknek, járműveknek, vonatoknak repülő madaraknak is kicsi a túlélési esélyük. Vízimadarak tömeges pusztulást okozhatja az úgynevezett botulizmus, mely egy baktérium által termelt méreg következtében lép fel. Ugyanakkor tudomásunk van néhány olyan esetről is, amikor az emberi zavaró hatása miatt (vadászat, pusztai tűz, repülőgépes növényvédelem), stresszes állapotba került egy-egy madár és szabad légvezetéknek repült és elpusztult, vagy megsérült, de ezek szerencsére nem öltöttek tömeges méreteket.
|
|
Személyi jövedelemadó 1% felajánlásával nélkülözhetetlen |
|
|
|
Fatér Imre
A fenti kis képen elhullott erdei szürke begy látható
(Fotó:MME archívum/Orbán Zoltán)